Velikost textu: AAA

Reklama

Tipy na bydlení 55+

18.11.2009

Nebývalým tempem začaly v Česku růst domy, byty, apartmány a celé komplexy určené seniorům. Realitní služby pro věkově bohatší klienty jsou investičně stále atraktivnější a poptávka po speciálním bydlení roste. Jak se v široké nabídce zorientovat?

 

Komunita, nebo samota?

V mládí nepřemýšlíme o tom, kde budeme bydlet ve stáří. A pak to najednou přijde…
Jak bude vypadat náš nový domov? Jen o malé procento z nás se mohou postarat děti a vnuci… Budeme schopni bydlet dále sami? Jak si budeme přizpůsobovat svůj starý byt? Nebo se uchýlíme do nového, speciálního? Nebo do péče komunitních zařízení?

Právě kvalitní domovy seniorů nejlépe naplňují nový obsah slova „doma“. Obsah, jaký získává na sklonku života: Citlivou rovnováhou mezi potřebami být obklopen lidmi a mít nadosah pomocnou ruku a na druhé straně být sám, mít svůj životní prostor. Obě potřeby jsou stejně důležité.

Na místa v domovech seniorů dnes podle statistik čeká přibližně třicet tisíc lidí. Doba čekání se liší podle regionu, v nejlidnatějších částech, jako např. v Praze, často přesahuje tři roky. Přitom počet žadatelů neustále roste: už za dvacet let bude každý třetí Čech starší šedesáti let. Dosavadních čtyři sta domovů pro seniory s kapacitou necelých padesáti tisíc lůžek je tedy pouhou kapkou… Vyřeší tuto situaci trh?

Rozvoj produktů a služeb cílených na věkově bohatší klientelu se v Česku srovnává na západní úroveň stále neuspokojivě. Přesto existuje obor, ve kterém se můžeme měřit s Německem, Švýcarskem nebo Nizozemím. Reality. Stavební rozmach bydlení pro seniory je v plném proudu! Přinese odpovídající alternativu komunitním typům bydlení?

Nejrozšířenější: nájemní byt

V oblasti bydlení pro seniory se v ČR za poslední rok objevila řada ambiciózních projektů. Spojuje je stejná filozofie: pohodlné bydlení pro seniory s veškerými službami pokrývajícími jejich potřeby. „Škála luxusu“ má rozpětí od osmi tisíc korun za měsíční nájem do desítek tisíc. Jeden z prvních dokončených projektů – Senior Park u Mladé Boleslavi – představuje spodní hranici tohoto cenového spektra. „Všech dvacet bytů bylo zamluveno, ještě než jsme kopli do země,“ říká zakladatel Senior Parku J. Plesník. Společnost vyjednala stavbu dalších deseti podobných zařízení po celé republice, přitom shání lokality ještě pro čtyři. O obyvatele Senior Parku se starají ošetřovatelky. Personál zajišťuje úklid, donášku nákupů, ale také zdravotnické služby a rehabilitaci. Bytový komplex navíc plní komunitní funkci. To je jeden z předpokladů komplexního přístupu k bydlení seniorů: v penzionu je společenská místnost, speciální mikrobus vozí nájemníky na výlety, na programu jsou koncerty a nedávno také vinobraní. V podobné cenové hladině se pohybují další projekty. V nedávno otevřeném penzionu v Chrastavě senioři platí 10 000 Kč za jednopokojový byt včetně poplatků. Jenom asi o tisíc korun mají být dražší byty v rozestavěném areálu v Ralsku. Komplex bude tvořen přízemními pavilony a bude zcela bezbariérový, každý byt bude mít terasu a předzahrádku. Jeho investor plánuje obdobná bydlení v Českém Krumlově, Turnově, ve Varnsdorfu... Zdaleka nejvelkorysejší je však projekt společnosti Senior resort. V pěti městech chce postavit patnáct set nájemních bytů pro seniory. Cena? Měsíční nájemné garsonky o velikosti 30 metrů čtverečních pro jednoho člověka má být 6900 korun, dvoupokojový byt s plochou 42 metrů čtverečních pro dva lidi má měsíčně stát 10 800 korun.

Na pohyb trhu s byty pro seniory reagují i banky. Senioři se zajištěným, pravidelným příjmem, který představuje penze, se pro finančníky stávají zajímavějšími klienty, než mladí! A tak banky začínají posunovat horní hranici pro hypotéku. Realitky přitom vycházejí nové klientské skupině vstříc splátkovými kalendáři a podílejí se na procesu výměny starých, velkých bytů, které jsou pro stárnoucí obyvatele nevhodné, za nové, splňující všechna kritéria seniorského bytu. Na seniory cílí také maďarská firma Hild. Lidem starším pětašedesáti nabízí výměnou za převedení bytu nebo domu vyplatit polovinu hodnoty jejich nemovitosti. Potom klient dostává doživotní rentu, přitom se nemusí stěhovat a ve svém domě může dožít.


Společně i v soukromí

Co by měly mít všechny typy bydlení pro seniory, nehledě na cenu, společné?

Podle Dany Glosové z Fakulty architektury VUT v Brně je to zmiňovaná komunitní funkce. „Bydlení musí umožňovat podporu sociálního života co nejdéle je to možné. Umístění obydlí pro seniory musí respektovat a vzájemně skloubit zdánlivě protichůdné požadavky – na jedné straně touhu po klidu a bezpečí, na druhé straně nutnost zůstat v dosahu dění komunity, prolínat se s jejím životem.“ Vlastní prostory bydlení je třeba projektovat s ohledem na možné budoucí úpravy, aby se seniorky či senioři nemuseli neustále stěhovat v souvislosti se zhoršujícím se zdravotním stavem a nemožností péče v nedostatečně připraveném obytném prostoru. „Při dodatečně připraveném obytném prostoru lze i externí zdravotně pečovatelskou službou poskytovat takovou odbornou péči, jež umožní seniorům neopouštět své zázemí ani při vážném zhoršení zdravotního stavu,“ píše D. Glosová v knize Bydlení pro seniory. „Uvnitř společných částí je nutné dbát na jednoduchost a přehledné členění prostoru, přitom myslet na vytváření míst, kde se mohou senioři scházet.“ Uvnitř vlastních obytných částí musejí brát architekti v potaz útulnost. Vytvářet takové členění, které nebude vyvolávat úzkosti, přitom nevytvářet komplikované, nepřehledné prostory. Vždy musejí dát obyvateli šanci, aby mohl najít svůj intimní prostor. Podle odborníků se českým stavitelům splňovat tyto nároky daří. Vše nasvědčuje tomu, že trh očekává stále větší pohyb.


Parametry seniorského bytu

Dveře – bývají širší, nejlépe alespoň 1 m

Okna – parapet bývá umístěn níže, doporučuje se 70 cm. Ideální jsou francouzská okna.

Balkón, terasa – nejlépe co největší, alespoň 10 cm hloubky. Zábradlí ve výšce 110 cm by mělo být transparentní. Nutná protiskluzová úprava!

Kuchyně – optimální plocha 12 m2, výše pracovní desky: 60 – 80 cm. Sporáky mají být vybaveny zvukovou signalizací a automatickým vypínáním.

Toaleta – samostatně, nebo v koupelně (pro starší seniory), plocha 90 x 120 – 150 cm, opatřena madly, s úrovní sedací plochy 50 cm a sprchovacím zařízením.

Koupelna – minimálně 200 x 260 cm, upřednostňujeme sprchový kout před vanou, se sklopným sedátkem 50x50 cm, půl metru od podlahy. Bez obrubníků.

Ložnice – pro jednu osobu 9 m2, pro dvě 13 m2. Postel musí být přístupná ze 3 stran.

Obývací pokoj – minimální průchodná šířka – 80 cm, se zachováním volného prostoru s průměrem kruhu 150 cm. Ideální světlá šířka pokoje – 400 cm.
 

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama