Velikost textu: AAA

Reklama

Přírodní ochrana pokojovek

Také vaše pokojovky po zimě trápí molice, smutnice, puklice a jiné potvory? Hledáte způsob, jak jim pomoci, aniž byste si byt zamořili škodlivými chemickými přípravky? V tom případě se vydejte na přírodní cestu. Je sice o něco delší, ale určitě bezpečnější. 

Prevence a zase prevence

Nejdůležitější jsou preventivní opatření – správné složení substrátu, optimální teplota, zálivka i vlhkost. Rostliny v bytech vytápěných ústředním topením obvykle trpí suchem. Používejte proto rozprašovač, který vlhkost zvýší. To pomůže proti molicím, sviluškám a třásněnkám, kterým sucho a teplo svědčí. Ale pozor, všeho s mírou, když je vlhkost příliš vysoká a kondenzovanou páru dostatečně neodvětráte, nahráváte vzniku houbových chorob. Stojatý vzduch v nevětrané místnosti zvyšuje i riziko napadení rostlin puklicemi a štípenkami, tou nejlepší prevencí proti nim je časté rosení a současné větrání.

Se zálivkou opatrně

Přemokřený substrát zase podporuje výskyt chvostoskoků a smutnic. Drobouncí chvostoskoci, kteří při vyrušení vyskakují z květináče do výšky, rostlinám neškodí, naopak se živí rozkládající se organickou hmotou. Když se však ve vlhké půdě příliš přemnoží, mohou začít okusovat i jemné kořínky rostlin. Neškodné jsou i larvy mušek smutnic, které svá vajíčka ukládají do substrátu. Bílé larvy s černou hlavovou částí se živí pouze organickými zbytky, ublížit ale mohou klíčícím rostlinkám a mladým sazenicím.

Přírodní postřiky

Pokud se i přes dodržení všech preventivních opatření objevili na vašich pokojovkách škůdci, budete muset sáhnout po některém neškodném a přitom účinném postřiky na bázi řepkového oleje. Platí na mšice, molice, svilušky, červce i obávané puklice, jiné postřiky zase pomohou k potírání plísní a houbových chorob. Postřiky s řepkovým olejem nevítané hosty na našich rostlinách jednoduše udusí a zalepí, zatímco květinám, ani vám v nejmenším neublíží, protože jsou zdravotně zcela nezávadné. Můžete je tedy použít i na ošetření zeleniny, kterou můžeme jíst třeba den po ošetření, což u insekticidů či fungicidů nepřichází v úvahu. Všechny složky takových přípravků jsou totiž jedlé. Mnozí zahradníci si už dávno všimli, že na svilušky, molice či puklice platí i obyčejný lesk na listy, který působí na stejném principu.


Recept na vlastní roztok

Pokud si chcete připravit vlastní roztok na ochranu proti hmyzím škůdcům, lze použít následující recept: V litru vody rozpusťte 500 ml denaturovaného lihu, 300 g mazlavého mýdla, lžíci vápna a lžíci. Rostliny postřikujeme asi třikrát týdně.
Připravit si můžete i odvary z rostlin. Proti mšicím je poměrně úspěšný odvar z bezových listů – 300g nasekaných listů povaříme v 300 ml vody, přecedíme a odvar doplníme ještě jarem či polovinou lžičky mazlavého mýdla. Často pomáhají i experimenty se silným česnekovým výluhem, kde se uplatní jeho antibakteriální a protiplísňové účinky. Léčivé čaje pro pokojové rostliny se zase připravují i ze křenu, pelyňku či máty. Proti některým houbovým chorobám se osvědčily i postřiky obyčejným plnotučným mlékem.

kk

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama