Velikost textu: AAA

Reklama

Poznejte barokní skvost - Kuks

Hospitální budova Kuks patří ke klenotům barokní architektury u nás. Ambiciózní hrabě Špork ji svého času stavěl jako lázeňskou budovu, později sloužila jako špitál. Dnes tu můžete navštívit řadu kulturních akcí. V létě třeba výstavu miniatur malíře Jindřicha Ulricha.


Poznejte barokní skvost – Kuks

Barokní špitál Kuks leží na trase mezi Hradcem Králové a Krkonošemi. Ambiciózní majitel, hrabě František Antonín Špork (1662-1738), byl synem vestfálského vojáka, který to v 17.  století dotáhl na majetného císařského generála. Celý život ale trpěl komplexem ze svého nízkého původu, kvůli němuž na něj stará šlechta hleděla tak trochu s podezřením. S o to větším nasazením usiloval hrabě Špork o to, aby po něm zůstalo něco výjimečného. A tak kukský barokní klenot vděčí za svou existenci právě věčné Šporkově touze po uznání. Touze po respektu. Hrabě vybudoval na svou dobu velice oblíbené lázně, později jejich hlavní budova sloužila jako vojenský špitál. Ze zdí špitálu na vás ještě dnes dýchne zvláštní tajemno. Spojení baroka a tok času vytvoří vašemu výletu nezapomenutelnou kulisu.  Kukská atmosféra je téměř magická. Poznat Kuks a jeho okolí určitě stojí za to. 


Vyzrálý Matyáš Braun

Hrabě Špork měl pro umění mimořádně vyvinutý cit. Na výzdobě Kuksu se podíleli nejlepší a nejvýznamnější umělci své doby - sochař Matyáš Bernard Braun, rytec Michael Heinrich Rentz či architekt Giovanni Battista Alliprandi. Příležitostně se v Kuksu objevili ale třeba i malíř Petr Brandl, básník Johann Christian Günther nebo skladatel Johann Sebastian Bach. 
Matyáš Bernard Braun (1684-1738) přichází do Kuksu jako  osmadvacetiletý, podle tehdejších měřítek již vyzrálý sochař. Začal tu tvořit osm Blahoslavenství, která obklopují hospitální terasu. Okolo roku 1715 je doplnili dva andělé smrti (Blažené a Žalostné) s mohutným Náboženstvím uprostřed terasy. Lázním dodala Braunova dílna 40 trpaslíků a Davida s Goliášem (vulgo Herkomannem). Šporkovo panství pak zaplnily další krajinné realizace, z nichž nejvýznamnější je tzv. Braunův Betlém. A projít se v blízkosti impozantních soch umístěných přímo v lese je nezapomenutelný zážitek.


Jindřich Ulrich – Miniaturní svět

Pokud zavítáte do Kuksu v letních měsících, projděte nádvořím a zamiřte přímo do prostor refektáře. Najdete tu výstavu miniatur malíře Jindřicha Ulricha. V hektickém toku dní je pohled na miniaturní obrázky malým pohlazením. Na obrázcích se opět setkáte s historickými osobnostmi v příjemném kontextu barokního sochařství. Zastavíte se a zjistíte, že na vaší tváři se objevila radost. Výstava je příjemným zážitkem a portál www.padesatpetplus.cz ji vřele doporučuje.
Otevřeno denně 10 – 16  hodin

Cestování

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama