Velikost textu: AAA

Reklama

Jeden za všechny
Rodiny, které zvládnou i podnikání

V rodinách se skrývají nejrůznější příběhy. Pátrali jsme tentokrát po takových, kde hlavním jmenovatelem je láska. Hledali jsme rodiny, které se mají úplně obyčejně rády. Vzájemně se podporují, prožívají spolu dobré i zlé a hlavně – zvládnou společně třeba i podnikat.

Zemanka – svět lahodných chutí

Oříkov je malá vesnička nedaleko Sedlčan. Biopekárnu Zemanka tam ale snadno najdete i se zavázanýma očima. Na místo vás dovede jemná vůně, která se line po okolí. Pečící trouby jedou na plný výkon, sympatické dámy se síťkami na hlavách sotva stíhají z těst na válech před sebou krájet tvary příštích dobrot. Jako ve světě permanentních Vánoc. Peče se, všude omamná vůně, lidé se navíc stíhají i usmívat. Vše se vyrábí ručně. Krabice na dobroty - sušenky a krekry se rychle plní. Kromě vynikající chuti mají ještě jedno plus navíc. Dobroty, které ze Zemanky za zákazníky odcházejí, se pečou výhradně z certifikovaných biosurovin. Nikde tu nenajdete bílý rafinovaný cukr, umělé ztužené tuky nebo chemické konzervanty. „Bio“ je pro majitele pekárny - rodinu Zemanových, jako zaklínadlo. Pro maminku Věru, jejího syna Honzu a snachu Hanku je to společná životní cesta. Jako rodinná firma začínali v malém. Věra pekla, Hanka a Honza sušenky balili a rozváželi po okolí. Receptury dobrot s logem Zemanka tvoří Hanka. Honza s maminkou upraví technologii výroby tak, aby bylo možné připravovat sušenky a krekry ve velkém. Začínali na koleně. Dnes má biopekárna Zemanka 12 zaměstnanců. Měsíčně se tu vyrobí 40 – 45 000 kousků bio dobrot. Znamená to 4 – 4,5 tuny potravin, které ze Zemanky za spotřebiteli každý měsíc odcházejí.  
Princip chodu rodinné biopekárny zůstává stejný. Základem je u Zemanů silná rodinná vazba. A vzájemná bezvýhradná láska. Nejen mateřská, ale i mezi tchyní a snachou.  
Od receptur k výrobě   
Mladí manželé Hanka a Honza jsou typická studentská láska. Poznali se už na gymnáziu a relativně brzy se vzali. Půvabná Hanka vystudovala francouzštinu a občanskou výchovu na pedagogické fakultě. V době studií byla na stáži ve Francii. „Velice mě tam tehdy zaujala zdravá strava i trhy s nabídkou místních zemědělců,“ říká. „Navíc jsem ale na škole měla neustále zdravotní problémy. Snížená imunita, infekce dýchacích cest. Gymnázium i vysokou školu jsem absolvovala s neustálou léčbou antibiotiky. Lékařka mi nakonec řekla, že můj zdravotní problém vyžaduje změnu životního stylu a stravy.“ V té době si Hanka uvědomila, že vliv potravin na lidské zdraví může dělat divy.
Honza pracoval jako daňový poradce. Maminka Věra Zemanová (68) je vyučená cukrářka. Je jednou z posledních cukrářek „staré školy“. Praxi má z mezinárodních hotelů, celý život se v gastronomii pohybuje. Honzu a Hanku navíc ve všech jejich projektech podporuje. V roce 2000 rozjel Honza spolu s maminkou a manželkou Hankou projekt Albio.  Šlo o prodejny biopotravin, pekárny, restaurace, přednáškové centrum. Rodina Zemanů se tímto způsobem poprvé podnikatelsky protnula. Po pěti letech existence Albia se ale problémy ve firmě nakupily. Mladí manželé  stáli před zásadní otázkou. „Najednou jsme se ženou věděli, že něco musí skončit,“ říká Jan. Buď podnikání nebo naše manželství. Oba jsme tehdy byli mladí. Přáli jsme si změnit pohled na biopotraviny, jaký tu tehdy panoval. Měli jsme energii, nadšení, elán, ale naráželi v byznysu na spousty překážek. Oblast biopotravin byla u nás v té době velkou neznámou. Infrastruktura neexistovala, provozy firmy jely nonstop, v práci jsme oba byli 24 hodin denně. Po pěti letech provozu jsme měli pocit, že i v manželství se vzájemně poměřujeme pouze hodnotou cena-výkon. Firmu jsme nakonec prodali.“

Rodinný sen v Oříkově

Mladí manželé krátce po prodeji firmy udělali zásadní rozhodnutí. Přestěhovali se z města na venkov. Usadili se v Oříkově, kde rodiče Hanky vlastní chalupu. Zjistili, že život na vesnici je klidnější. Je příjemný. Vyhovuje více jejich naturelu. Navíc Hanka krátce na to otěhotněla a mladým manželům se narodila dcera Natálka. Záhy objevili i prostor zkrachovalého zemědělského družstva se zázemím kuchyně a jídelny. A myšlenku na otevření biopekárny už od té doby z hlavy nedostali. 
„Jako každá maminka, tak i já jsem je nesmírně podporovala,“ usmívá se paní Věra. „Když přišli s tím, že začneme péct sušenky a krekry – říkala jsem si, výborně, pomohu jim, bude to byznys tak na půl roku a vidíte, Zemanka je stále velice úspěšná. Skočila jsem s nimi do toho rovnýma nohama. Paní Věra žije sama. A o tajemství lásky a pevných vazbách v rodině Zemanů mluví s něhou v hlase. „Víte, kromě Haničky mi přibyla do života celá její rodina,“ říká. „Maminka, tatínek, mladší sestřička i starší bratr s celou rodinou. Díky své snaše jsem se sama nesmírně obohatila. Lidmi, vztahy, vším, co mi Haniččina rodina dala. A pokud se ptáte na to, jak se nám společně daří pevné rodinné vazby i v podnikání uchovat, určitě svou roli hraje to, že máme společný cíl. Je stejný pro mě i pro rodinu mého syna. Mohu mít jiný názor, ale přemýšlím i o názoru druhého. A mají-li mladí pravdu, ráda ustoupím.“


Rodiče a děti

Rodiče a děti se setkávají všude. Rodina Zemanů se ale setkává i pracovně. Jejich vztah je tak v mnohém nadstandardní. Honza nedávno získal ocenění Živnostník roku ve Středočeském kraji. Hanka právě vydala knihu Bioabecedář, protože se psaní o zdravém životním „bio“ stylu věnuje. Nakonec její Biokuchařka se před časem stala bestsellerem. „Nosným pilířem pekárny je můj muž, já jsem motorem na kvalitu a receptury, Věruška vymýšlí, jak výrobu zrealizovat a moc nám pomáhá i v péči o Natálku,“ usmívá se Hanka. „Vidím třeba, že na trhu jsou sušená česká bio jablka. Okamžitě si řeknu, že máme-li tak zajímavou surovinu, musíme vymyslet, jak ji nabízet dětem. Dala by se rozemlít a použít jako sladidlo! Věruška, když jsem jí svůj nápad řekla, volala – ne, bude se to lepit! Nakonec ale mou myšlenku dokáže uvést do života. V každém ohledu je moje tchyně Věra úžasná. Je velkorysá, plná lásky. Navíc neskutečně pracovitá. Přála bych si jen, aby alespoň někdy trochu víc myslela na sebe.“
Paní Věra se usmívá. „Víte, opravdu se v rodině i pekárně výborně doplňujeme. Jejich mladický elán se mísí s mou občasnou hysterií stařeny z minulého století. Přála bych jim do života stále lásku. Je to víc než zdraví. Slovy si zdraví stejně nepřivoláte. Pokud něco opravdu potřebujete, tak je to mít vedle sebe člověka, který vás bude po celý život milovat.“
(Více na www.biopekarnazemanka.cz)

Lidé a názory

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama