Velikost textu: AAA

Reklama

Léčba kočkou

Možná jste si všimli, že když u vás doma zavládne napětí či hádky – kočka se vzdálí a jejího návratu se dočkáte až poté, co se situace zklidní. Švýcarští vědci prokázali, že zvířata vycítí, když jsme rozrušení. Obzvláště citlivé jsou zejména kočky, které jsou právě z tohoto důvodu využívány k terapii v některých domovech pro staré a nemocné (žel, zatím jen v zahraničí).

Předu, tudíž snižuji stres

Kočičky svým „předěním“ prý snižují stres – nejen svůj, ale i lidský ( když kočka přede, vytváří se  jí v těle endorfíny a díky tomu pak lépe snáší bolest.)  Kardiologové kočky doporučují také kvůli pozitivnímu vlivu na srdce a cévy. Vyzařují totiž údajně klid, mají
vyrovnaný tělesný rytmus a to se prý na nás přenáší. Měly by prý pomáhat při léčbě závislostí, neuróz, stresu, dokonce i při snižování tlaku a léčbě revmatismu.


Felinoterapie

Zapamatujte si toto cizí slovo. Znamená léčbu kočkou. Jedná se o druh zooterapie - o podpůrnou léčbu somatických i psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt  pacienta s kočkou domácí. A to dvěma způsoby:

  • Buďto tvoří kočka nedílnou součást terapeutického procesu, kontakt s pacientem je řízený, výsledky tohoto vzájemného propojení jsou objektivně pozorovatelné (např. zlepšení motoriky rukou apod.).
  • Druhý způsob spočívá v tom, kočka svou přítomností navozuje příjemné prostředí, její kontakt s pacientem je nenucený, pacient i kočka sami volí své aktivity (např. česání srsti apod.)
  • Na rase ani rodokmenu nezáleží, pro felinoterapii se hodí se hodí každá zdravá kočka, která je zvyklá na kontakt s cizími lidmi a má klidnou, milou, vstřícnou a vyrovnanou povahu. Vhodnější jsou kocouři (zejména kastrovaní), ale ani kočky nejsou výjimkou. 

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama