Velikost textu: AAA

Reklama

 Odvrácená tvář slunce

Slunce je zdrojem života pro rostliny, zvířata i člověka. Sami nejlépe víme, jak se změní naše nálada, když slunce vysvitne. Ale pozor, blahodárné slunce nám může nastavit i  svou odvrácenou tvář.

Bronz – vstupenka do společnosti

V dobách, kdy Coco Chanel vládla modnímu světu, se bronzová kůže stala výrazem lepšího společenského postavení. Lidé začali sportovat pod širým nebem, vyhledávali odpočinek v přímořských letoviscích. Poslední desetiletí však ukazují zrádnost tohoto módního směru. Následky nadměrného slunění vidíme v dermatologických ambulancích každodenně. Nejčastěji se jedná o typické projevy stárnutí kůže. V lokalitách s nadměrným slunečním zářením dochází k zhrubnutí kůže, vznikají barevné hyperpigmentace a depigmentace, tvoří se vrásky, jemné šupinky. Jedná se o projevy z medicínského hlediska neškodné, které nám pomůže „vyléčit“ vhodné líčení a důsledná fotoprotekce. Mnohem vážnější je výskyt kožních nádorů. Jejich incidence stále stoupá a bohužel není novinkou, že se vyskytují i v mladších věkových skupinách. Za rizikový faktor vzniku rakoviny kůže v dospělosti se považuje její spálení slunečními paprsky v dětství.

Zdravý způsob opalování

Je jediný. Je jím aplikace samoopalovacího přípravku. Vytvoří krásný bronzový odstín pleti bez zdravotních rizik. Ale pozor! Samoopalovací krém není ochranný krém, proto pokud pobýváme na sluníčku, aplikujeme ještě přes sametově snědou kůži krém s UV filtrem. Prevence vzniku kožních nádorových změn je efektivní, pokud vás každoročně prohlédne dermatolog. Zvláště lidé s vyšším počtem pigmentových znamének by měli být ostražití. Sledujte, zda nedochází k jejich ztmavnutí či problednutí znaménka, růstu nebo naopak regresi, zda nekrvácí, nesvědí. Kožní lékař ložisko vyšetří speciální lupou, tzv. dermatoskopem, a doporučí další postup. Včasné odstranění je naprosto zásadní, neboť v případě, že je ložisko nádorového bujení odstraněno včas, je další prognóza výtečná a pacient se zpravidla plně uzdraví. Stejně tak doporučujeme vyšetřit všechny nehojící se léze – stroupky a vřídky, krvácející eroze. Při dodržování těchto pravidel zcela jistě snížíme počet kožních nádorů, včetně nejzhoubnějšího maligního melanomu.

Solární dermatitida

Jak reagovat v okamžiku, kdy kůže se při pobytu na slunci spálí? Jedná se o tzv. solární dermatitidu, laicky řečeno spálení sluncem. V mírnějších formách je kůže zarudlá, citlivá, v těch horších dochází k otoku, bolesti kůže, vzniku puchýřů. Postiženého je třeba uložit do stínu, dodávat dostatek tekutin, chladivé obklady, aplikovat např. panthenolovou pěnu nebo tělové mléko s panthenolem. Zklidní i tekutý pudr, minerální voda ve spreji, ve vážnějších případech je třeba aplikovat tablety – antihistaminika (např. Zyrtec tbl.) a protizánětlivé kortikoidní krémy, které předepíše dermatolog.

 

MUDr. Kateřina Macháčková

působí v Kožní ambulanci v Sirnatých lázních Ostrožská Nová Ves
(www.royalspa.cz).
Pokud vás problémy kůže trápí, můžete se obrátit přímým dotazem na paní doktorku Macháčkovou na našich webových stránkách
www.padesatpetplus.cz.
Své dotazy adresujte na:
redakce@padesatpetplus.cz

Jak na pobyt na slunci

Kvalitní přípravek s ochranným UV filtrem. Aplikujeme jej pravidelně 30 minut před pobytem na slunci a vždy po koupání. Na sušší pleť se lépe hodí krémy či masti, na mastnější kůži s projevy akné vybíráme spíše gely, fluidy a lehká nemastná mléka.
Hodnoty UV faktoru. Vyšší hodnotu – maximum 50+ volíme k moři a do exotických destinací, v našich podmínkách vystačíme s faktory 20–25+.
Doba pobytu. Preferujeme pobyt ve stínu, dodržujeme pitný režim a vyhýbáme se pobytu na slunci v době od 11.00 do 15.00 hod.
Ochrana rtů. Trpíme-li opakovanými opary, které slunce může vyvolat, volíme ochranné tyčinky s vysokým filtrem.

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama