Velikost textu: AAA

Reklama

Propadli jsme Nordic Walking

18.11.2009

V jeho případě neexistují limity. Nesvazuje vás věk, fyzička ani možné zdravotní omezení. Stále populárnější Nordic Walking je obyčejná chůze. Je to vlastně úplný prazáklad. Nejpřirozenější pohyb člověka, který se provádí s pomocí speciálních holí.

Mnozí mají pocit, že ve vyšším věku už je pozdě na to, aby člověk začal s novým sportem. Případně na to, aby v nějakém sportu pokračoval. Hýbal se, hledal pro život nové impulzy. Někdo miluje kolo, jinému cyklista v pestrém dresu a helmě přijde jako upocené individuum. Někomu sedí vodáctví, jiným jízda na in linech. Každý z těchto sportů ale může mít pro ostatní svá omezení. Nordic Walking je v tomto směru malý zázrak. Sport pro každého. Pohyb, relaxace a společenská záležitost zároveň. Samozřejmě, pokud jej tak chcete pojmout. Příjemná procházka, protažení, zapojení svalů, veškerá možná zdravotní plus. Původně se, zhruba na přelomu 80. – 90. let minulého století, Nordic Walking objevil ve Finsku. Odtud se rozšířil po Skandinávii. Nový trend posléze expandoval téměř do celé Evropy. Desetitisíce lidí praktikují chůzi se dvěma hůlkami. Vznikají Kluby Nordic Walking, pořádají se privátní lekce, společné víkendy, hledají nejzajímavější trasy. Nordic Walking má své kouzlo. A je velice snadné mu propadnout!

Musíte chodit dobře!

Jakub Verner je trenérem Nordic Walking. Provozuje spolu se svou ženou Martinou útulný penzion Barborka na Božím Daru, který je díky majiteli i jedním z příjemných Nordic Walking center u nás. Jakub má za sebou minulost reprezentanta v běhu na lyžích. A pokud jde o chůzi s hůlkami, charakterizuje ji jako něco mezi rekreačním sportem a zdravotní prevencí. „Nordic Walking v sobě má mnoho zdravotních přínosů,“ vysvětluje. „Záleží pouze na tom, co adept Nordic Walkingu od sportu očekává. Především vám hůlky pomohou narovnat se v zádech. Část váhy přenesete na ruce a výrazně se odlehčí vašim nohám. Odlehčení je znatelné. S hůlkami v rukou je úplně znatelně pocítíte. Člověk je pojednou schopen místo deseti kilometrů ujít patnáct, ale se stejnou únavou nohou! Právě v tom je jeden z ohromných přínosů Nordic Walking“.

Jakub své kurzy provozuje i v lázních Jáchymov a Karlových Varech. Velké procento jeho klientely tvoří senioři. Mnohdy i ti, kteří mají problémy s pohybovým aparátem. „Mohu vás ujistit, že i s endoprotézou je možné věnovat se Nordic Walking,“ doplňuje Jakub Verner. „Problém nemají ani lidé s bypassem, nebo ti, které trápí diabetes. Pro ně jsme dokonce pořádali speciální kurzy. Samozřejmě je třeba nápad předem konzultovat s lékařem. Má teorie je ale taková, že pokud člověk může chodit, může chodit Nordic Walking. Jen jedinou podmínku mám – musíte chodit dobře!“

„Walkeři“ z Božího Daru

Základní podmínkou k tomu, aby i vám Nordic Walking přinesl dobrý pocit, je absolvovat předem jeho lekci. Jen tak budete „chodit“ dobře. Sama jsem se původně přezíravě usmívala. Jen do momentu, než mi Jakub podal hole. Především vám musí hole na výšku dokonale „sedět“. A to vám skutečně poradí jen zkušený trenér. Problém je naučit se hole dobře držet a zbavit se zásadního zlozvyku – neházet je při chůzi dopředu. Sama jsem „házela“ ještě na konci hodiny! Přesto jsem ale i já vnímala znatelné zlepšení své chůze. S hůlkami v rukou jsem byla jistější, podařilo se mi zrychlit. Nohy cítily úlevu.

V jednom z Jakubových kurzů se „vyškolila“ i skupinka sympatických dam ve věku od padesáti do sedmdesáti let. Tři Češky, jedna Němka, běžná parta kamarádek. Jsou z Karlových Varů, Božího Daru, Ingrid dlouhé roky žila poblíž Frankfurtu. Napadlo je, že scházet se jen při posezení u kávy, je v jejich věku hloupost. Jsou přece aktivní, touží po změně! Novinky ze života mohou probrat i při chůzi. Udělají něco pro svou kondici, pro zdraví a bude jim hezky. Dnes nedají na Nordic Walking dopustit. Ale pozor, s holemi v rukou jsou jako vichřice. Žádné zastavování se, kochání přírodou, povídání. Holky „Walkerky“ z Božího Daru proberou novinky při intenzivní chůzi! Občas si s nimi vyrazí i o generaci mladší Martina, která na konci léta očekává narození třetího potomka. I ona doplňuje kamarádky v tom, že i jí se při chůzi s holemi záda narovnají, cítí se jistější a daleko lépe se jí dýchá. Všechny dohromady si své pravidelné „chození s hůlkami“ užívají. Vítejte proto počátkem léta v aktivním světě Nordic Walking!

Výhody Nordic Walking

Není to rychlochůze.
Je to běžná chůze. Člověk ale při užívání dobré techniky zapojí až 90 % svalstva. Včetně břicha a zad.
Tepová frekvence.
Zvyšuje se o 5 – 17 tepů za minutu (až na 147 tepů za minutu).
Redukce váhy.
První partie, které ji poznají, jsou břicho a boky. Je to způsobené specifickým pohybem.
Pohyblivost páteře.
Výrazně se zvyšuje. Uvolňuje se i svalové napětí v oblasti zádových a ramenních svalů.
Triceps.
Při každém opření se o hůlku člověk zapíná triceps, ve starším věku už nezpevněný.
Krevní tlak. Pravidelným pohybem se snižuje, stejně jako hladina cholesterolu.
Mozek.
Chůze s hůlkami přispívá i k lepšímu okysličování mozku. Zvyšuje se tak schopnost řešit problémy a zdokonaluje paměť. Snižují se poruchy spánku.

Lekce Nordic Walking

Instruktor vám vybere vhodné hole, naučí jejich správné držení i pohyb s nimi. Před každou chůzí je vhodné se protáhnout. Ideální je chodit 2x – 3x týdně alespoň hodinu. Nemusíte být nutně v horách. Ve městě stačí chodit v parcích, lesoparcích, podél řek. Lekce Nordic Walking stojí cca 100 – 200 Kč. Cena páru kvalitních holí je cca 1 000 Kč. Boty se doporučují pohodlné, nikoli kotníkové. Výbavu můžete doplnit rukavicemi.
Více informací na www.cz-nordicwalking.com

Helena Tichá (56)

„Vždycky jsem si říkala, že až půjdu do důchodu, budu chodit s turisty! A nakonec jsem se rozhodla pro Nordic Walking. Příroda je tu fantastická, pozvu partu kamarádek a jdeme! Nezávodím, nejsem ten typ. Ale aktivní relax v přírodě mě neuvěřitelně baví!“

Ingrid Koltermann (70)

„Každé ráno chodím dvě hodiny Nordic Walking se svým psem. A občas vyměním pejska za kamarádky. Jen hole v rukou zůstanou! Cítím se dobře, mám pocit, že aktivně dělám něco pro své zdraví.“

Hana Motyčková (50)

Manžel se Nordic Walkingu věnuje denně. Začínal, stejně jako já, u trenéra Jakuba Vernera, na něhož se obrátil kvůli redukci váhy. Za čtyři měsíce se mu už podařilo shodit více než 14 kg.“

Irena Savičová (56)

„Pro mě je to oddych, ale věnuji se chůzi s hůlkami i ze zdravotních důvodů. Trpím totiž Parkinsonovou chorobou, trápí mě ztuhlé ruce. Tím, že se dostávají do pohybu, se mi uleví. Už z toho důvodu se snažím dělat Nordic Walking alespoň hodinku denně.“

Jakub Verner (36)

„Nikdy si nenechte vnutit v obchodě jednu hůlku. K Nordic Walking patří pár holí. Je také dobré si najít někoho, s kým budete chodit. Kamaráda, kolegu z práce. Našimi kurzy prošli lidé, kterým je od třiceti do pětaosmdesáti let. Jediným pravidlem Nordic Walkingu je jeho pravidelnost.“

Andrea Čunderlíková, herečka:

„Vyzkoušela jsem si Nordic Walking před časem v lázních Jeseník. Za jeho příznivé účinky se jednoznačně postavím. Odlehčení nohou je patrné, jste schopni chůzi zrychlit. Za to, že se mu nevěnuji častěji, může jedině má lenost a pocit, že ve městě není příležitost!“

 

Jana Šrámková
 

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama