Velikost textu: AAA

Reklama

V padesáti do fitness

18.11.2009

Je po čtvrté ráno. Někdo spí, jiný se skuhráním vstává do práce. Ivan Premauer a Milan Mojžíšek také vstávají. Bez nadávání a zuřivého mačkání budíku. Těší se, spěchají do fitness!

Pár seniorů se schází kolem páté ráno ve vinohradském fitness centru BBC už několik let. Jsou parta. Těší se na cvičení, pár fórků, které prohodí, na trenéra Víta Chaloupku i na mladší známé. Fitness pro ně před časem byla velká neznámá. Podivná místnost plná zvláštních strojů. Dnes svorně tvrdí, že bez něho už nemohou být.

Táta šílenec

Ivan Premauer (61) – Stále podniká, prodává přízi. Na první pohled působí dojmem, že cvičí už od základní školy. Do fitness přitom začal pravidelně chodit před jedenácti lety. V té době čerstvý padesátník si uvědomil, že má pár kilo navíc a jenom plavání už asi nestačí. Nikdy nebyl extrémní fanda sportu a pohybu. Nakonec zkusil fitness. Krátce nato si našel i konzultanta – osobního trenéra. A najednou měl pocit, že pohyb na „mučících strojích“ má pro jeho tělo i zdraví nějaký smysl. „Padesátka se mi překulila, já vážil 93 kg, zkuste si představit, jak jsem se asi cítil!“ vysvětluje. „Dnes vážím necelých 73 kg, podle rady Vítka Chaloupky jsem si upravil i jídelníček. A to je pro vás asi vůbec nejpodstatnější. Vědět, kdy jíst sacharidy, kdy bílkoviny. Zkombinovat zdravý pohyb s vyváženou a správně poskládanou stravou. Jedině tak se člověku zpevní postava a kila vám nenaskáčou zpátky díky jojo efektu.“ Dnes má Ivan sportovní celý týden. Chodí cvičit v pondělí a v úterý, ve středu přidá plavání, čtvrtek, pátek je zase ve fitness a v sobotu přihodí pěší túru. Jde dvacet kilometrů. Každou sobotu, bez ohledu na počasí. Ani v neděli se nefláká, zase jde plavat. Pochvaluje si nejen příznivou změnu postavy, ale především fakt, že se i zdravotně cítí skvěle. Bez bolestí, problémů, omezení. „Po padesátce jsem úplně převrátil svůj styl života. Bez pohybu už si absolutně svůj život nedovedu představit,“ směje se. „Mám ještě dceru a syna, ale ani jednoho z nich už se mi ke sportu přesvědčit nepodařilo. Jedině jejich táta, šílenec, vstává v jednašedesáti po čtvrté ráno, aby už v pět mohl být ve fitness!“

„Na kolínko, na pivínko!“

Milan Mojžíšek (65) – Pohodář, se smyslem pro humor. Se sebeironií dokáže popsat své začátky i to, jak příznivý vliv má na něho cvičení. Původně aktivní sportovec, věnoval se vzpírání. Nějaký čas tápal, hledal pro sebe vhodný sport. Před čtyřmi lety zkusil fitness. Dnes už chodí čtyřikrát týdně a tvrdí, že pokud ráno zaspí a nejde cvičit, má špatný celý den! Přitom před časem utrpěl vážný úraz ruky. Díky cvičení ve fitness nakonec zlepšil nejen své fyzické zdraví, ale do pohody dostal i psychiku špatnou po úrazu. „Cítím se skvěle. Prohodím pár slov s mladšími kolegy, řeknou se nějaké fórky. Shodil jsem pár kilo, posílil svaly, zbavil se „mozolu“ na břiše. Dozvěděl jsem se, jaké cviky jsou pro mě vhodné, ale hlavně dostal i pár tipů na úpravu jídelníčku. Jako laik to oceníte asi úplně nejvíc, protože moje strava byla až donedávna strašná! Rád jsem zašel „na kolínko, na pivínko, to pro mě byl základ!“ Dnes si dám džus, müsli tyčinku, ovocné saláty, krůtí, kuřecí maso, večer rybu. Pivo si také dám, ale zase ho spálím pohybem! Všem lidem v našem věku proto s klidem doporučím, nebojte se fit­ness. Alespoň nakoukněte a zkuste pro začátek rotoped!“ 


Manuál pro fitness 55+

1. Kdy začít? I v padesáti nebo později je to možné. Fyzická aktivita oddálí stáří, obnovuje růstový hormon. Zpevní se svaly a zlepší i psychická kondice.

2. Jak? Nejlépe je oslovit osobního trenéra. Určí, jaké dávky cvičení jsou pro vás vhodné, kolik času a na jakém posilovacím stroji máte pro začátek strávit.

3. Další změny? Pro efekt cvičení vám každý trenér doporučí i úpravu jídelníčku. Naučíte se jíst méně, častěji, zjistíte, že v regálech obchodů jsou kromě tatranek i tyčinky müsli. 80 procent úspěchu je správná strava.

4. Co zdravotní handicap? Ke stáří patří, ale nemusí vás nijak omezovat. Často neslouží kolena, záda, ve fitness pod dohledem zkušeného trenéra cvičí i lidé po infarktu, s bypassem nebo diabetem. Cvičení se upraví přímo na míru jejich potřebám.

5. Poprvé? Cvičit začnete nejspíše na rotopedu. Pro nováčky ve fitness je to základ. Denně si zajezdíte hodinu a neodpadnete. Postupně zjistíte, že je to málo. Přidáte další hodinu, zvolna přejdete na posilovací stroje.

6. Cena? Výhodný je nákup permanentek nebo předplacených karet. Na rok cca od 3 000 – 9 000 Kč. (Podle vybavení fitness a dalších služeb).


„Cvičím víc než před lety!“

Marcela Kovaříková má podobnou zkušenost. Je pedikérka a před pěti lety, ve svých pětačtyřiceti, otevřela provozovnu. Do té doby za zákazníky jezdila na kole. Pohyb jí pojednou chyběl. „Kamarádka v té době začala chodit na fit ball, kondiční cvičení s míči,“ říká. „Pro začátek ideální. Zkoordinujete pohyb, musíte se soustředit pouze na své tělo. Výborně si pročistíte mysl. Asi za rok jsem zjistila, že mi to nestačí! Kamarádka, s níž jsem chodila, v té době přestala. A pro mě přišla nejtěžší chvíle – začít chodit sama! Říci si, že jdu, ztratit ostych! Navštívila jsem fitness a objevila pro sebe aerobic. Zprvu P class aerobic, postupně jsem volila stále náročnější formy. A dnes? Cvičím minimálně třikrát týdně a v každém ohledu se cítím lépe, než před pěti lety!“

Jan Prokop

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama