Velikost textu: AAA

Reklama

A zase ta Sally

Je mi 58 let, mé ženě o dva roky méně. Žijeme poměrně aktivně, rádi cestujeme, sportujeme, často navštívíme divadlo i koncertní sál. Stále si rozumíme. Jen sex jakoby pro mou ženu byl už nějaký čas tabu. Nevím, jestli jsem jí protivný, nebo je sexuální touha v našem věku, jak ona sama říká, nenormální? (Honza M., Jičín)

Ale vůbec ne! V tomto směru názor vaší ženy správný není. Uspokojivý sexuální život je nedílnou součástí kvalitního života. A člověk je přece tvor sexuální od narození až do smrti. Neexistuje jediný důvod, proč byste se své touhy měli vzdávat!

Sexuálních dysfunkcí u žen existuje řada a jsou v populaci úplně stejně rozšířené jako dysfunkce mužů. V případě žen k nim především patří snížení sexuální apetence. Mám pocit, že snížení své sexuální potřeby už nějaký čas podle všeho prožívá i vaše partnerka. Je to také nejčastější důvod, který ženy přivádí do ordinace sexuologa. Stejně tak většina sekundárních anorgasmií, tedy neschopnosti žen dosáhnout během milování orgasmu poté, co ho předtím dosahovaly celý život bez problémů, je konečným důsledkem snížení jejich chuti na sex. Mohu vám tedy z vlastní praxe potvrdit pouze to, co registrujete i ve vašem jinak harmonickém manželském vztahu.

Vaše manželka zjevně prožívá pokles sexuální apetence, patrný zvláště u žen po pětačtyřicátém roce věku. V této době jejich chuť k milování, nebo jinak řečeno jejich potřeba sexuálního vybití, klesá daleko rychleji než u mužů. Zároveň s tím se zvyšuje počet žen, které mají potíže s dosahováním sexuálního vzrušení. Z toho důvodu je trápí prob­lémy s lubrikací – zvlhčením pochvy. Lubrikace je přitom u ženy podstatná. Je příznakem ženina sexuálního vzrušení, analogická erekci muže. Pokud jej žena neprožívá, k lubrikaci nedojde. Soulož je potom pro vaši partnerku nepříjemná a bolestivá. Začíná trpět tzv. dyspareuniemi a algopareuniemi, nepříjemnými a bolestivými pocity při styku. Pokud prožívá něco podobného, těžko můžete očekávat, že bude jásat, pokud u vás doma začne docházet k důvěrnostem. Je to náročný řetězec problémů, který v životě ženy souvisí s obdobím kolem menopauzy.

Víte, Honzo, v těchto případech se trochu zlobím na sdělovací prostředky. Před časem rozjely masívní kampaň proti farmaceutickým firmám s tím, že si stále jen vymýšlejí nové a nové diagnózy, na které mohou posléze vyvíjet nové léky. Jako příklad uváděly právě ženské sexuální dysfunkce. Údajně jde o zcela novou diagnózu, která vznikla jen proto, aby si farmaceuti namastili kapsy. Je to nesmysl. Naprosto nesmyslná úvaha, která v konečném důsledku právě ženám škodí. Ženské sexuální dysfunkce nejsou diagnózou novou ani virtuální. Jsou staré jako lidstvo samo a přinášejí ženě do života velký problém. Zatímco pro muže s podobnými potížemi existuje na trhu více druhů léků, v případě léčby žen jsme farmakologicky téměř bezmocní. Jako odborníci bychom přitom byli jedině šťastní, pokud by léky na ženské sexuální problémy existovaly!

K léčbě se zatím doporučují sexuální nácviky, párová sexoterapie, eventuálně psychoterapie. Jde o psychoterapeutické techniky, které partnerům vysvětlí mechanismus poruchy, jejich problém pojmenují, pomohou jim o něm vzájemně komunikovat. Sexuální nácvik pak může odstranit některé technické problémy při milování a naučit partnery vzájemně se přivést k vyvrcholení. V mnoha ohledech bývají velmi účinné. Doporučuji vám, abyste se svou manželkou ordinaci sexuologa navštívili. Může vám přinejmenším pomoci najít různá náhradní řešení, která povedou k uspokojivému sexuálnímu životu. Musíme si totiž uvědomit, že lidský věk se významně prodloužil. Současně s tímto povzbudivým faktem ale narůstá i počet našich zdravotních i jiných problémů Je iluzorní se domnívat, že váš sexuální život v šedesáti bude stejný jako ve dvaceti.. Nelze očekávat, že erekce u muže bude stejně častá jako dříve, nebo podobně kvalitní. Právě tak není možné očekávat, že jeho partnerka se stejně snadno vzruší a bude mít chuť na sex jako v úplných začátcích vztahu. A pokud i ve středním a starším věku máte stále chuť na sex, berte to jako dárek. Jako speciální bonus, za který můžete být životu vděční.

Jako kdysi v Mladém světě

V dnes už legendárním(a žel, zaniklým) a svého času oblíbeném časopisu Mladý svět existovala rubrika Sally vám radí. Neznámé Sally se lidé svěřovali s nejrůznějšími problémy. Nabízíme vám možnost se opět Sally svěřit. Na vaše otázky bude odpovídat odborník nad jiné povolaný - prof. PhDr. Petr Weiss, PhD. ze Sexuologického ústavu I. Lékařské fakulty UK. Právě on byl před lety jednou z posledních „Sally“. Své dotazy posílejte na adresu redakce.

 

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama