Velikost textu: AAA

Reklama

Strašák jménem inkontinence

18.11.2009

Je to problém nejen zdravotní. Do života ženy přináší výrazný hendikep. Nejen, že je nepříjemný, ale jistý ostych nebo neznalost brání ženám vyhledat pomoc lékaře. Jejich problém se nazývá inkontinence.

Obava zakašlat

Inkontinence, která komplikuje život mnoha ženám, znamená samovolný únik moči. Během různých etap života postihne téměř každou druhou ženu. Existují její dva základní typy. „Inkontinence stresová“, kterou nezpůsobuje, jak by se z náz­vu mohlo zdát, psychický stres, ale bezděčný únik moči, k němuž dojde po náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku. Tedy při zakašlání, kýchnutí nebo prudkém pohybu. V dalším, zhoršeném stadiu, však moč může odtékat už jen při chůzi nebo lehké práci. Nejhorší variantou je, pokud moč samovolně odtéká i v klidu nebo při pomalé chůzi. Potom už je pro pacientku pravidelné používání absorpčních vložek naprostou nezbytností. Stresová inkontinence se často objevuje po poporodním traumatu, při poklesu rodidel nebo poklesu spodiny močového měchýře. Neméně obtížná je „inkontinence urgentní“. Tehdy je únik moči spojený se silným nucením na močení, ale pacientka nestačí „doběhnout“ na toaletu. Způsobovat ji mohou nekontrolovatelné stahy svaloviny močového měchýře nebo zvýšená citlivost receptorů ve stěně močového měchýře. Skutečnými původci nepříjemných problémů spousty žen tak může být zánět dolních cest močových, močové kameny, případně také nádor. V mnoha případech můžeme mluvit i o „inkontinenci smíšené“, která v sobě zahrnuje příznaky obou předchozích. Těžko říci, která z variant je horší. V každém případě jen stresová inkontinence trápí u nás přibližně 350 000 žen. Léčba všech uvedených typů úniku moči je diametrálně odlišná.

„U ženy se mohou objevit potíže už v nízkém věku,“ říká MUDr. Vik. „Zásadní problém je s tím, jakým způsobem ženy u nás inkontinenci vnímají. Řada z nich hodnotí únik moči jako běžný projev stárnutí. V tom je bohužel často podporují vrstevnice, a co je horší, také mnozí lékaři! Proto ženy svůj problém mnohdy neřeší. Případně se o své zdravotní komplikaci stydí mluvit. Raději ji zastírají pomocí mediálně propagovaných vložek nebo jiných pomůcek pro inkontinenci. Vadí mi, že mnohé z televizních reklamních spotů navozují v ženách dojem, že únik moči je přirozený. Jakoby se jim snažily vštípit do hlavy, že od určitého věku by se vložka měla stát nedílnou součástí života každé ženy. Ale to je přece nesmysl!“

Šance pro většinu pacientek

Podle typu inkontinence je možné volit mezi farmakologickou léčbou, tímto způsobem se nejčastěji léčí urgentní typ inkontinence, nebo operační léčbou, která řeší stresový typ. Existuje řada variant léčby medikamenty, stejně tak se liší operační přístupy. Od minimálně invazivních až po rozsáhlé rekonstrukční zákroky. Obecně ale můžeme dát všem pacientkám s podobnými problémy povzbudivou informaci. Současná urologie a urogynekologie, které se právě inkontinencí zabývají, dokážou vyléčit nebo přinejmenším výrazně zlepšit stav většiny pacientek. V žádném případě by ale ženy, které inkontinence trápí, neměly omezovat svůj pitný režim. Mnohokrát se pokoušejí tímto způsobem svůj problém řešit, ale taková cesta rozhodně ideální není. Pokud navíc trpí ženy s inkontinencí nadváhou, měly by se v první řadě pokusit se svými kilogramy navíc něco udělat. I vyšší váha totiž inkontinenci negativně ovlivňuje. Právě tak může mít na tento zdravotní problém vliv i chronická zácpa nebo výhřez meziobratlové ploténky.

„Platí jedna velmi podstatná věc,“ dodává MUDr. Vik, „Pacientky mohou svým přístupem být v samotné léčbě skutečně velmi nápomocné. Motivované pacientky dokážou řadě svých zdravotních potíží předejít. Jedná se zejména o korekci nadváhy nebo posílení a rehabilitaci svalů dna pánevního. Ale i v těchto případech platí, že vzhledem k rostoucímu věku populace a vysokému počtu žen s inkontinencí, se objevují stále nové, lepší preparáty pro léčbu urgentní inkontinence a nové, méně invazivní operační postupy pro terapii inkontinence stresové. Ženy se jen musí ke svému problému postavit čelem. Mluvte o svých potížích, vyhledejte odborníka, který přímo určí, jaká léčba je konkrétně pro vás vhodná. Zahoďte ostych a bojujte se svou vlastní nejistotou. Samy poznáte, že váš život pojednou dostane úplně novou dimenzi.“

Metody léčby inkontinence

Kegelova cvičení
Jsou určena pro zesílení svalstva pánevního dna. Pokud je ale jeho ochablost výrazná, nemají pro ženu žádný efekt.

Medikamentózní léčba
Vhodná při léčbě urgentní inkontinence. Dnes už se pacientkám podávají preparáty s vysokou účinností a minimem vedlejších projevů. U žen v menopauze může být účinné i zavádění estrogenu do pochvy ve formě krému, čípků nebo tablet.

Operativní léčba
V léčbě stresové inkontinence převládá snaha o minimálně invazivní operativní řešení. Příkladem jsou tzv. TOT/ TVT pásky. V těle působí pásky jako trvalá podpora močové trubice, která jí vrací schopnost kontinence. Výkon trvá maximálně třicet minut, na mnoha pracovištích se provádí v lokální anestezii.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama