Velikost textu: AAA

Reklama

Brzda proti stárnutí

Paní Janě je šedesát let a delší dobu ji trápil pocit, že není ve své kůži. Psychické problémy, neustálá únava. Občas měla dojem, že se k životu musí přemlouvat. Známá jí poradila návštěvu anti-aging kliniky. Dnes se cítí úplně jinak. Je vyrovnaná, energická a žije s pocitem, že listy na svém kalendáři otočila zpátky.

 

Medicína anti-aging

představu, do čeho jdu,“ říká Jana. „Potýkala jsem se s problémy, které vám každý rok navíc přináší. Nakonec jsem pochopila, že anti-aging medicína se nezabývá pouze procesem stárnutí, ale jde o skvělou prevenci zdravotního stavu. Vstupní vyšetření je důkladné. Potom už s vámi lékaři individuálně pracují. Kromě řešení zdravotních problémů konzultují i zdravé stravování, nutnost pravidelného pohybu. Máte pocit, že je zajímáte. Nemávnou nad vámi rukou se slovy: Milá paní, co můžete ve svém věku čekat? Poprvé jsem anti-aging ordinaci navštívila před šestnácti měsíci a rozhodně s návštěvami nepřestanu. Mám znovu energii, zvládám více věcí a především – mé psychické problémy jsou pryč! Roky mi přibyly, ale pokud jde o pocit, jsem mladší než dřív!“

Anti-aging je nový, komplexní obor medicíny, který vznikl v roce 1992 v USA. Jeho filozofie je jednoznačná – jde o to, aby se člověk dožil nejvyššího možného věku ve zdraví. Lékaři tímto způsobem rea­gují na fakt, že věk člověka se neustále prodlužuje. Lidská populace stárne, lékaři mnoha specializací uvažují, jak život i ve vyšším věku učinit plnohodnotným. Chtějí zajistit lidem stálou aktivitu, soběstačnost a možnost žít tak, aby nebyli odkázáni na pomoc druhých. Základem anti-aging medicíny je prevence. Je lépe všem nemocem efektivně předejít, než později komplikovaně řešit jejich následky. Nový medicínský obor v sobě proto zahrnuje prevenci nádorových onemocnění, diabetu, kardiovaskulárních chorob, obezity, demence a dalších nemocí spojených se stárnutím.

Co je to stárnutí?

Existuje zhruba tři sta jeho definic. Ani jedna z nich přitom není úplně vyčerpávající. V každém případě je stárnutí spravedlivé. Stárneme úplně všichni, spolu s námi stárne i vesmír. Jde o fyziologický proces, souhrn jistých mechanismů, při němž dochází k hormonálním změnám. S těmito změnami souvisí i vnější projevy - ochabování pokožky, změna podkožního tuku, změna poměru svalu a tuku, celková změna postavy. Stejně jako fyzické je však podstatné i mentální stárnutí. Odborníci v tomto směru rozlišují dokonce dva druhy lidského věku – chronologický a biologický.

Nejde totiž jen o údaje zachycené v rodném listu člověka, jeho chronologický věk. Podstatnější je, jak se dotyčný cítí. Jak si umí užívat života, s jakou intenzitou ho vnímá. A právě takový je jeho věk bio­logický. Určují ho změny odehrávající se na úrovni DNA, buněk, tkání, orgánů i hladin hormonů jeho těla. V tomto případě logicky záleží na genetických dispozicích každého z nás. Na tom, jak se chováme, na životním stylu, humoru, celkovém přístupu. Pokud se člověk i v padesáti cítí na dvacet, lékaři, kteří v anti-aging ordinacích testují jeho vnitřní orgány, zaznamenávají, že i ony jsou mladší. Psychika stárnutí ovlivňuje. Studie stoletých a víceletých lidí prokázaly, že pro každého z nich je typický optimismus a pozitivní mysl. Negativní emoce život naopak výrazně zkracují. Dokonce i u zdravých jedinců mohou být příčinou náhlé srdeční smrti. Paradoxní je, že rozdíl mezi oficiálním a biologickým věkem jednoho člověka může být i dvacet let! Jiný biologický věk může mít i každý z orgánů našeho těla. U někoho tak může být například mozek starší a srdce zase výrazně mladší. K vyšetření se používá unikátní lékařský přístroj bio-aging. Je určen ke změření biologického věku všech orgánů v lidském těle. V každém případě má biologický věk člověka jednu podstatnou výhodu. Na rozdíl od úředního věku ho můžeme sami ovlivnit. A začít je možné třeba tím, že si ho ve specializované ordinaci dáme změřit.

Pozor na amalgám

MUDr. Monika Golková působí jako primářka A2C kliniky v Praze. Jako vůbec první u nás se začala medicínou anti-aging aktivně zabývat. Může se prokázat certifikátem World Society of Anti Aging Medicine a certifikátem o absolvování studia medicíny proti stárnutí, kterému se věnovala na univerzitě v belgickém Charleroi. Pokud pacient přijde do její ordinace, lékařka začíná právě tím, že zjistí reálný stav jeho organismu.
„V první řadě především provádíme důkladné preventivní vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Golková.

„V naší ordinaci uděláme komplexní individuální screening zdravotního stavu člověka i eventuálních budoucích možných vážných chorob. Jsme schopni zjistit z krve hodně podrobné informace, poznáme, zda někde není problém. Testujeme volné radikály, antioxidanty, tedy látky, které se v krvi běžně netestují. Konkrétně volné radikály jsou velice reaktivní částice, které postrádají elektron a snaží se jej tudíž někde získat. Narušují naše vlastní buňky, poškozují tkáně, urychlují stárnutí, ale právě tak mohou být původcem nádoru nebo kardiovaskulární choroby. Měli jsme například klientku, která přišla zcela bez příčiny. Měla pouze pocit, že pro sebe chce něco udělat. Po vyšetření jsme u ní odhalili počáteční stadium rakoviny tlustého střeva. Objevili jsme nádor včas. Dnes je paní v pořádku, nemoc se naštěstí díky včasnému zákroku podařilo zastavit.“

Praxe anti-aging ordinace je taková, že po první konzultaci se lékař s pacientem domluví, jaké testy má dotyčný absolvovat. Zhruba po měsíci se výsledky vyhodnocují. V té době už vám lékaři přesně doporučí, co dělat pro to, abyste si uchovali dobrý zdravotní stav. Mohou vám udělat test potravinové intolerance nebo vlasovou analýzu, která určí, zda ve vašem těle scházejí nebo přebývají minerály, případně jaké těžké kovy v těle máte. Zdá se vám to absurdní? Záleží na tom, zda nemáte v ústech amalgámové plomby, které obsahují rtuť. Zdánlivě nevinná věcička může být totiž původcem toho, že se roky zbytečně trápíte s alergiemi, záněty štítné žlázy nebo permanentní únavou, která vyústí až v chronický únavový syndrom. Po vyšetření stačí přitom docela málo. Zrádné plomby se odstraní! Stejně tak pacienti podstupují i velmi důkladné genetické vyšetření. Lékaři zjišťují jejich genetickou dispozici pro osteoporózu, riziko nádoru prsu, tlustého střeva a řadu dalších chorob. Právě geny totiž mohou být příčinou mnoha závažných nemocí. Některá vyšetření jsou dokonce tak náročná, že určité vzorky, například DNA, posílají lékaři do laboratoří ve Švýcarsku nebo v Rakousku. Pacientovi posléze už jen radí, jak postupovat, aby sám udržel nad svým zdravím kontrolu. Podobně se řeší i obezita. Ne pouhou restrikcí, spíše doporučením vhodných potravin, které jsou pro zmíněného člověka vhodné.

Kdy začít?

Podle odborníků je ideální přijít do anti-agingové ordinace poprvé ve věku kolem čtyřicítky. Už tehdy dochází k poklesu některých hormonů, mění se náš metabolismus. Stejně tak je ale možné přijít v pětapadesáti nebo šedesáti letech. V každém případě platí, že čím dříve, tím lépe. V klinice A2C mají zkušenost dokonce s osmdesátiletým pacientem, který na vyšetření přišel vůbec poprvé. Nikdy není pozdě. Navíc už se anti-aging medicínou začínají zabývat i mnohá jiná centra v naší republice. Služby starším pacientům nabízejí například v Chrudimi, Karlových Varech nebo Mariánských Lázních.

Anti-aging se velmi důkladně zabývá stavem hormonů. Lékaři se snaží zjistit, co tělu chybí a co mu nadbývá. Součástí léčby je právě vyrovnávání hormonů, které se podílejí na důležitých pochodech v lidském těle. Například množství jednoho z nich – estrogenu – s přibývajícími léty klesá. Tyto hormony v našem těle přitom, obrazně řečeno, odpovídají za zdravé a mladé orgány a zároveň i za náš věk. A právě tím, že jejich hladinu v těle lékaři zvýší, dokáží zlepšit nejen fyzickou kondici dotyčného člověka, ale i jeho vizáž. Kůže a pleť jsou posléze pevnější, vyšší je také podíl svalové hmoty a na­opak zaznamenává pokles hmota tuková. Kromě jiného se tímto způsobem zlepšuje kvalita vlasů, tělo se obecně dává dopořádku. Zlepšuje se paměť, soustředění a přibývá výrazně i pozitivní energie. Pokud určité hormony scházejí, využívá se v anti-aging medicíně tzv. bioidentických hormonů. Ne chemických forem, které se vyrábějí ve farmaceutických firmách.

Bioidentický hormon má naprosto totožnou strukturu jako hormon lidský. Používá se například ve formě krému. Natírá se na paži, případně užívá jako podjazyková tableta. Nejen, že jde o mnohem příjemnější formy aplikace, ale navíc se tímto způsobem zabrání i mnoha nežádoucím účinkům. Bioidentické hormony proto nejsou tak invazivní.

Pokud jde o stav hormonů v lidském těle, lékaři doporučují především dlouhý a vydatný spánek. Známým hormonem, který je tělo samo schopno si vyprodukovat, je melatonin. Vytváří ho malá žlázka, zvaná epifýza. Česky se jí říká něžně „šišinka“. Je to tzv. „hormon mládí“. Vědci před časem prováděli s tímto hormonem pokusy. Jeho předmětem byly dvě myši. Stará a výrazně mladší. Odborník vyměnil díky transplantaci u obou myší část mozku, která melatonin produkuje. Stará myš tak omládla a mladší naopak zestárla. Pokud jde o člověka, může kromě zdravého spánku tvorbu melatoninu podpořit ještě tím, že do svého jídelníčku pravidelně zařadí třeba rajčata nebo banány. Spánek je ale podstatný. Melatonin je hormon noci, ve dne je jeho produkce téměř zanedbatelná. Každopádně u nás zatím žádný přípravek, který by melatonin nahradil, nebo podpořil jeho tvorbu, registrovaný není.

Zázrak jménem GABA

Anti-aging medicína se ale zabývá i tzv. testováním mozkových neurotransmiterů. Jde o biochemické působky mozku, které v podstatě souvisejí s mentálním věkem. Ovlivňují nejen mozek, ale i naše tělo, rychlost myšlení, ovlivňují paměť, koncentraci i náladu člověka. Jsou to látky, které velmi zásadně ovlivňují skutečnost, zda dokážeme vypnout, zklidnit se, nebo relaxovat. Pokud nám mozkové neuro­transmitery scházejí, necítíme se dobře. Nejsme ve své kůži, máme neustálý pocit únavy a podráždění. Stav pro psychiku člověka nic moc. Lékaři je však mohou doplnit. Tomuto postupu říkají „age efekt“. Člověk je po podání látky jakoby opět sám sebou. Zase ale záleží na typu osobnosti. Každý jsme jiný, v organismu každého z nás je proto dominantní jiná látka. Podobný je příklad tzv. „GABY“. Jedná se o gama-­aminomáselnou kyselinu (GABA), neurotransmiter, který se v našem těle produkuje hlavně ve večerních hodinách a v noci. Svým způsobem nás zastavuje, má vliv na schopnost relaxace lidského organismu a jeho regeneraci. Pokud ale člověku schází, dotyčný trpí vnitřní úzkostí a neklidem. Má pocit, že za žádných okolností nedovede vypnout. Je podrážděný, protože se pořádně nevyspí. Není odpočatý, schází mu duševní klid. Kromě únavy ho ale postupem doby mohou začít sužovat i střevní problémy. Jedině při důkladném vyšetření organismu je možné zjistit, že člověku právě cenná GABA schází.

Je dobré položit si i otázku, do jaké doby má význam díky medicíně prodlužovat věk. Některé studie zdravých víceletých lidí prokázaly, že lidé ve starším věku mají mnohem méně zdravotních problémů. Často umírají náhle, bez předchozích potíží. Podle lékařů jde většinou o smrt, jakou bychom si všichni přáli. Člověk je v pořádku a potom zemře. Geneticky je dané, že člověk se může dožít až 120 let. Anti-aging medicína se snaží právě o to, aby člověk nikdy nedošel do stadia, kdy bude mít zásadní zdravotní problém a stal se pouze bezmocným „ležákem“.

Kam patří plastiky?

Otázka, zda do sféry anti-aging medicíny patří také plastiky nebo laserové operace, je dnes i ve světě velmi diskutovaná. Díky plastice se člověk může změnit ze dne na den. Anti-aging však potřebuje pro svůj efekt mnohem delší čas. Pracujete na sobě zevnitř, učíte se znát svůj zdravotní stav a s těmito informacemi pracovat. Ve výsledku je to na vás právě tak vidět. Nepotřebujete k tomu ani botox nebo proceduru, která vám vyhladí vrásky. „Mám pocit,“ říká primářka Golková, „že naše dámy, které absolvují základní anti-aging péči, jsou krásné i bez plastických operací nebo botoxu. Plastickou chirurgii přitom vůbec nezavrhuji. Uznávám, že se jedná o světový trend. Na druhou stranu vím, že její výsledky nikdy nejsou úplně perfektní. Vždy jde spíše o iluzi. Navíc se mohou objevit další komplikace, možná rizika, která v konečném důsledku dojem krásy výrazně ovlivní. Také je plastiku nebo lifting třeba neustále opakovat. A navíc žádná, ani sebelepší plastika, vám nepomůže k energii. A to je podle mého soudu základ. Pokud se sami sobě věnujete, naučíte se vnímat své tělo a jeho případné potřeby, získáte sílu a vnitřní energii. V ten moment znovu záříte a je to na vás vidět! Na druhou stranu třeba podstoupíte sebelepší plastiku, ale pokud nejste vnitřně v pohodě, necítíte se dobře, k ničemu vám není. Stejně totiž nebudete vypadat dobře. A to je vlastně i princip anti-aging medicíny. Pokud se člověk individuálně dozví, jak se má chovat, co pro sebe a své zdraví konkrétně dělat, jeho život se tím dost zásadně změní. Člověk přijde do naší ordinace třeba v padesáti letech. Cílenou lékařskou péčí dokážete, že za pět let, v pětapadesáti, se tento člověk cítí být daleko mladší! A to je také náš cíl. Dát lidem znovu energii, vnitřní prožitek, naději a především do každého dalšího roku jejich života i intenzívní pocit štěstí.“

Anti-aging pravidla pro zdraví
  1. 1. Využívejte protizánětlivou dietu. Jezte co nejvíce zeleniny, ovoce a bílkovin s nízkým obsahem tuku.
    2. Dbejte na dostatečný přísun minerálů a vitaminů. Především vitaminy C, B, E, betakaroten a extrakt ze zeleného čaje.
    3. Pijte alespoň dva litry čisté vody denně.
    4. Omezte stres.
    5. Dostatečně spěte. V době spánku vaše tělo produkuje hormon melatonin, který posiluje imunitu.
    6. Snažte se zamezit pobytu ve zněčištěném prostředí.
    7. Věnujte se denně aktivnímu pohybu.
    8. Buďte pozitivně naladěni.


Investujte do sebe

Preventivní vyšetření v anti-aging ordinaci stojí zhruba 10 000 Kč. Tato služba spočívá v počítačovém zpracování informací o vašem zdravotním stavu a životním stylu. Celý komplex vyšetření trvá čtyři až pět hodin. Podstoupíte soubor vyšetření (klinické vyšetření, zobrazovací techniky, laboratoře, funkční vyšetření), která jsou hodnocena speciální metodikou. Poté vás čeká zhodnocení vlastního životního stylu, stavu výživy a sportovní anamnézy formou testu, který byl vytvořen na základě dlouholetých vědeckých poznatků. Podle potřeby nebo případných problémů vám tu nabídnou i speciální vyšetření potravinové intolerance. Testuje se intolerance na 217 druhů potravin. Vyšetření potravinové intolerance si můžete objednat za 17 500 Kč. Jde o velmi specializovaný test krve, jejíž vzorky se odesílají do zahraničních laboratoří. Přesně tu zjistí protilátky člověka vůči konkrétním potravinám. Paradoxně k potravinám, které jsou pro zdraví člověka častý problém, patří dnes bílá pšenice, lepek, mléko nebo sója. Zdánlivě zdravé produkty znamenají pro člověka mnohdy intoleranci.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama