Velikost textu: AAA

Reklama

Když bolí záda

18.11.2009

Pak pro vás máme dvě zprávy – jednu dobrou a jednu špatnou. Nejprve ta dobrá: nejste v tom sami. Bolest v zádech potrápí alespoň jednou v životě čtyři pětiny lidí. Špatná zpráva je, že příčina bolestí zad se těžko hledá. Příčin je totiž mnoho a ještě se vzájemně kombinují.

Bolesti v zádech jsou vlastně „pomstou“ přírody za to, že jsme se postavili na zadní – zvířata chodící po čtyřech končetinách bolesti v zádech netrápí. Se vzpřímením se totiž naše páteř z obloukovité změnila na dvakrát esovitě prohnutou a enormně se zvýšily nároky na její funkci a stabilitu.

Kde vás bolí?

Záda obvykle nebolí celá, ale jen v určitém úseku – v krční, hrudní nebo bederní páteři. Bolesti zad mohou být velmi nepříjemné, ale opravdu ohrožující jsou pouze v některých případech. Alarmujícími příznaky jsou:

  • bolesti v zádech v klidu a v noci (může jít o zánět nebo nádorové onemocnění)
  • bolesti spojené s poruchami citlivosti končetin, jejich hybnosti a poruchami vyprazdňování (může jít o poškození nervů)
  • bolesti zad spojené s bolestmi břicha
  • bolesti doprovázené se zvýšenou teplotou (ukazují na zánět)

Pokud se u vás projeví jakýkoliv z těchto příznaků, ihned vyhledejte lékaře!
Ve většině ostatních případů jde o bolesti, které mají příčinu vycházející ze svalového korzetu okolo páteře – pak patří do rukou rehabilitačních pracovníků, fyzioterapeutů a masérů. Další příčinou bývají poruchy meziobratlových plotének („houser“), které by měli léčit odborní lékaři – neurologové a neurochirurgové. Do stejných rukou patří i poruchy, které vznikají v samotné páteři, například degenerativní změny v obratlech či kloubech mezi nimi, nebo stavy po úrazech.

Co můžete udělat sami

Než nechat vše dojít tak daleko, aby se bolesti zad musely léčit, je rozumnější jim předcházet. Jak? K zádům bez bolesti vede cesta přes rozumný životní styl bez extrémů – harmonické střídání odpočinku a přiměřené fyzické zátěže. Úplně nejdůležitější ovšem je správné držení těla. Pokud si nejste jisti, zda právě vy jste na tom v tomto směru dobře, optejte se při příští návštěvě v ordinaci svého praktického lékaře, zkušeného maséra nebo trenéra ve fitnessu. Ti všichni by měli být schopni zkontrolovat, zda je vaše držení těla správné.

Kromě správného držení těla má velký význam způsob, jakým sedíte. Důležité je sedět s rovnými zády, s nohama ohnutýma do pravého úhlu a s chodidly pevně na zemi. Čas od času byste měli sezení na židli prostřídat se sezením na gymnastickém míči, který dnes poměrně levně seženete i v běžných obchodech. Neustálým jemným balancováním na míči totiž zapojujete vnitřní posturální svaly, které se nedají ovlivnit vůlí a tedy ani efektivně procvičit. Na balonu byste ovšem měli sedět maximálně půlhodinu v kuse – pak byste jej měli opět vyměnit za židli.

 


Jak správně ležet

V lehu je sice páteř mnohem méně zatěžována vahou těla než ve stoje, ve spánku se ale můžete snadno neuvědoměle dostat do nepřirozené polohy. Především se vyhýbejte lehu na břiše s hlavou vytočenou do strany a také se snažte nezůstávat příliš dlouho ve stejné poloze. Na těch 6 až 8 hodin, které většina z nás stráví v posteli, už stojí za to pořídit si matraci a polštář, které poskytnou tělu správnou oporu.

  • Čím větší, tím lepší. Na prostorné posteli se ve spánku nebudete tísnit.
  • Vyberte si správnou matraci. Nejlepší je středně tvrdá – ani příliš měkká, ani příliš tvrdá (čím více let vám ovšem je, tím víc by měla matrace „měknout“). Páteř by si měla v lehu uchovat přirozené zakřivení.
  • Kupte si vhodný polštář. Polštář by měl podepírat krk tak, aby krční páteř nevybočovala z přirozené polohy. Nejvhodnější jsou tzv. anatomické polštáře, které podepírají krk ve správném sklonu.

Jak správně sedět

Špatná poloha vsedě je hlavní příčinou problémů s bederní páteří. Sezení totiž vyvíjí na páteř daleko větší tlak než stoj nebo chůze – i když sedíte vzpřímeně, tlačí horní polovina těla na páteř až o 150 procent větší vahou než vestoje. Snažte se vždy po 20 minutách vstát a projít se, střídejte sezení na kancelářské židli se sezením na fitballu.

  • Pánev by měla být podsazená a bedra by měla být opřena o opěradlo (pokud tomu tak není, vložte si mezi bedra a opěradlo polonafouknutý overball nebo malý polštářek).
  • Pracovní plocha by měla být těsně pod úrovní vašich volně svěšených loktů. Při psaní na klávesnici počítače by zápěstí a ruce měly být v jedné rovině, pod zápěstí použijte gelovou podložku.
  • Výše sedáku židle si nastavte tak, abyste měli nohy ohnuté v pravém úhlu a chodidla aby spočívala celou plochou na zemi. Stehna by měla být zasunutá pod desku stolu, abyste se nemuseli předklánět.

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama