Velikost textu: AAA

Reklama

Gynekomastie – problém, o kterém se nemluví

18.11.2009

Když rostou prsa dívce v rozpuku, je to pro ni vcelku radostná událost. Když na sobě podobný jev shledá muž, je to důvod k nervozitě. Není však třeba hned propadat panice.

Mluvíme o problému zvaném gynekomastie. Donedávna bylo toto téma tabu a ani dnes se o něm příliš často nemluví. Ti, jichž se diagnóza týká, považují problém za příliš delikátní, než aby ho ventilovali při běžné společenské konverzaci. Přitom současná věda zjišťuje, že zvětšením mléčné žlázy v důsledku hormonální nerovnováhy trpí až překvapivě vysoké procento mužské populace.

To divné slovo od gé

Název, označující tento stav, pochází z řeckého gyne (podobný ženě) a mastos (prso). U dospělé populace se s ním ve více či méně rozvinuté formě setkáváme až u čtyřiceti procent mužů.

Projevy gynekomastie lze obvykle vypozorovat u novorozenců, u chlapců v pubertě a posléze právě u mužů ve vyšším věku.

Příčiny

Obecně a zjednodušeně lze říci, že hlavní příčinou gynekomastie je zvýšená hladina estrogenu (ženský pohlavní hormon), působícího na růst tkáně prsu, v kombinaci s deficitem androgenu (mužský pohlavní hormon).

U novorozenců mužského pohlaví bývá důsledkem jednostranného nebo oboustranného zvětšení prsní žlázy dosud převažující hladina hormonů z matčina těla, která postupně odeznívá a během několika týdnů pomine. Poměrně častý je výskyt gynekomastie i u pubescentů, kde v období dospívání může dojít k hormonální disbalanci, která obvykle odezní během jednoho dvou let. U mužů ve věku po šedesátce se gynekomastie může projevit jako důsledek začínající degenerace pohlavních buněk, které produkují androgen.

Zatímco projevy gynekomastie u všech tří uvedených příkladů jsou přirozeným jevem a zahrnují se pod pojem fyziologické, existují i příčiny patologické, na které je třeba si dávat pozor. Mezi ně patří některá závažná onemocnění – například zánět varlat nebo jejich poúrazové změny, vasektomie, poruchy štítné žlázy, cirhóza jater, ledvinové selhání, nádorové bujení a podobně.

Současné výzkumy prokazují, že výskyt gynekomastie v civilizovaných zemích v posledních letech výrazně stoupá v důsledku řady vnějších vlivů.

Kromě genetické dispozice mohou mít vliv různé složky potravin, anabolika, fytoestrogeny a také řada léků, které navozují gynekomastii jako vedlejší účinek.

Nejde jen o vadu na kráse

Většina mužů, jichž se problém týká, pociťuje gynekomastii především jako estetickou újmu a považuje ji hlavně za „vadu na kráse“. Pochopitelně, že takový handicap může způsobovat značné psychické problémy.

Náhlé zvětšování jinak zakrnělé prsní žlázy však může věštit závažné onemocnění a proto není radno je podceňovat. Navíc mužská prsní žláza, která se náhle začne chovat jako žláza ženská, může být ohrožena stejnými riziky. Ve zvětšené žláze se totiž často objevují cysty, které by se neměly podceňovat, neboť karcinom prsní žlázy není pouze ženskou záležitostí. Vznik nádorů v prsních žlázách mužů je sice výrazně nižší než u žen, ale ani tak není zcela zanedbatelný. Statistiky sice říkají, že se toto onemocnění vyskytuje pouze u jednoho procenta mužů, ale ve většině případů je smrtelné. Proto by muži, kteří podobné problémy pociťují, neměli odkládat odborné vyšetření a případnou léčbu na specializovaném pracovišti.

Léková gynekomastie

Mezi léky způsobující gynekomastii patří hlavně: léky na vysoký tlak, některá antirevmatika, neuroleptika či antidepresiva. Tzv. poléková gynekomastie (ta tvoří až šedesát procent případů) se týká především pacientů patřících do vyšší věkové skupiny.

  
Co dělat, když zjistíte změny na své hrudi

Neprodleně se podrobte vyšetření, které stanoví přesnou diagnózu. Obvykle se skládá z krevního vyšetření a konzultace u endokrinologa, a z ultrasonografie prsní žlázy a varlat, aby se vyloučily maligní změny. Důležité je také vyšetřit břicho, aby se odhalily případné novotvary na nadledvinách, vhodné je také CT mozku. Poté odborný lékař zvolí vhodnou léčbu, která může být buď konzervativní nebo operační. Pokud je gynekomastie způsobena některými léky, přistoupí se nejprve k jejich vysazení, které může problém vyřešit. Jestliže je způsobena nadbytkem estrogenu, využívá se léků blokujících jeho tvorbu v mužském těle nebo kombinace různých preparátů, které mají hormonální disbalanci upravit.

Zuzana Ptáčková

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama