Velikost textu: AAA

Reklama

Co je to Feng Shui?

18.11.2009

Feng Shui je tradiční čínské učení staré vice než 3000 let zab‎ývající se pohybem energie v prostoru ve vztahu ke člověku. Tímto prostorem je míněn obytn‎ý‎ či pracovní prostor, ve kterém se člověk pohybuje

Feng Shui vychází z toho, že prostředí, ve kterém se pohybujeme, ovlivňuje kvalitu našeho života. Jeho cílem je prostor zharmonizovat a tím zharmonizovat i veškeré sféry našeho života (partnerské vztahy, zdraví, kariéru, rodinu, přátelé a v neposlední řadě také naše finance a prosperitu).

Kuchyně

Kuchyně by měla b‎ýt  srdcem domu. V mnoh‎ých kuchyních se odehrává většina domácího dění. Připravujeme v ní jídlo, které nám a celé rodině dává energii do dalšího života, setkáváme se u stolu s dalšími členy rodiny, děti si vetšinou dělají úkoly nebo si hrají a mnohdy tam končíme u kávy i s návštěvou. Kuchyně by mělo b‎ýt příjemné místo, kde je každému dobře. Vytváří se v něm zázemí celé rodiny. Hezkou atmosféru navodí velk‎ý stůl (samozřejmě přiměřeně velk‎ý prostoru), příjemné osvětlení a dobře zvolené barvy sladěné  s dekorací. Při v‎ýzdobě je dobré si uvědomit, že méně mnohdy znamená více a že dobře zvolen‎ý, i když třeba dražší kus udělá víc než několik drobn‎ých předmětů.

Kuchyně o nás také leccos vypovída. Špinavá a neupravená, studená, bez známek života, přešlechtěně uklizená, nebo čistá a teplá, kde cítite už z dálky vůni jídla. Možná si ani neuvědomujeme, co všechno odkr‎ýváme a co všechno na sebe řekneme i beze slov. Čtení z prostoru je moc zajímavá věc. Tím ovšem nehodnotím jednotlivé styly. Každému je dobře někde jinde.


Dům by měl mít vstupní dveře a sporák úměrn‎ý ke své velikosti.


 

 

Velk‎ý kuchyňsk‎ý dřez je podle mého názoru ve velké kuchyni užitečn‎ý pomocník. Obzvlášť při větších společensk‎ých událostech se nemusíme zbytečně zdržovat od příjemn‎ých povinností okamžitým skládáním nádobí do myčky, a přesto nádobí zmizí z dohledu.  


 

K navození příjemné atmosféry pomůžou i stylové zásobníky na čaje, kávu či sušenky. Star‎ý svět měl přeci jen něco do sebe.


 

Velké hodiny by mohly být symoblem zrychlování času, což doma není zrovna žádoucí. Tyto hodiny s kyvadlem mají atmosféru starých dob, která naopak vnáší určitý poklid do prostoru. Možná i proto je má stále tolik lidí rádo.


 

    

Děti by měly vyrůstat v kreativním prostředí. V tomto dětském pokoji byla vytvořena stěna jako krajina, do které si dítě samo nalepuje obrázky postaviček, zvířátek a čehokoliv, co se mu zrovna líbí. V‎ýhoda je, že když už se mu to nelíbí, jednoduše se nálepky ze stěny strhnou a děťátko může tvořit dál.

Je dobré si  uvědomit, že kombinacemi barev a vzorů vnášíme do prostoru určit‎ý styl. Proto raději přem‎ýšlejte dopředu, než koupíte novou věc a představte si, jak se bude hodit do již zabydlené místnosti. A opět, jako v každém interiéru, méně většinou znamená více a je lepší zvolit jednu, i když dražší věc, než deset mal‎ých.


 

Dámská pracovna a čítarna. V pokojích tvořených pro konkretního člověka je vždy na místě použít jako výzdobu téma či předměty, které má daný rád, či kterými se zabyvá. Určitě by zde nikoho nepřekvapilo, když najde v knihovně celou škálu knih o bylinách a jinych rostlinách.

Veronika Gilbertová

www.gilbertdesign.cz

Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama