Velikost textu: AAA

Reklama

Bylinky si pěstujte doma 

Není nad čerstvé bylinky v kuchyni. Vůni i příjemné aroma máte hned kdykoliv po ruce. Čerstvé bylinky mají lepší chuť i vůni než sušené, ocení vás nejen gurmáni. Navíc květináč, který se zelená po celý rok, zapůsobí doma v kuchyni i jako zajímavá dekorace.

Meduňka

Meduňka lékařská má uklidňující vliv na náš organismus. Je příměsí čajů, pro které je typický zklidňující, relaxační a uvolňující účinek. Meduňka skvěle působí při poruchách trávení, stimuluje tvorbu žluče a pomáhá i s žaludečními neurózami. Ke všemu je chuťově velmi příjemná a voní po citrónech. Jednoduchý a účinný čaj si připravíme z jedné vrchovaté čajové lžičky sušené drogy na 1 čajový šálek. Přelijeme ji horkou vodou, přiklopíme a necháme 15 minut odstát. Pít by se měl ne horký, ale příjemně teplý, asi půl hodiny předtím, než se rozhodnete jít spát.

 


Petržel

Petržel má charakteristickou vůni. Působí příznivě na trávicí trakt. Povzbuzuje chuť k jídlu, mírní bolesti střev, je prevencí plynatosti. Pro močopudné účinky se využívá při onemocněních ledvin, močového měchýře. Čistí krev a upravuje menstruaci. Nať je vhodná jako součást zeleninových salátů, jemně krájená do polévky v talíři na stole. Kořen se používá jak vařený, do polévek a omáček, tak syrový, jemně nastrouhaný. Sypeme jím například pohanku s brynzou, rizota, brambory, zeleninové mísy a saláty.


 Libeček

Libeček léčí zažívací potíže. Pomáhá ale i při revma a čistí krev. Je i báječným kořením. Chuť libečku, především jeho listů, je často přirovnávána k chuti maggi, proto se mu také někdy říká „rostlina maggi“. Nejvýrazněji je prý tato chuť cítit, když si na chleba se sýrem položíme několik čerstvých listů. Čerstvé i sušené listy jsou skvělým kořením na dochucení polévek a omáček, do pomazánek, masových pokrmů nebo luštěnin. Hodí se i do salátů nebo na vařené brambory či bramborovou kaši. Jeho aroma je výrazné.

 


Šťovík

Šťovíky jsou zdrojem cenných látek. Jako zelenina a koření se používají pouze čerstvé listy. Obsahují vitamin C, karoten, železo, mangan, křemík, emodin, kyselinu šťavelovou, tuky, silice. Povzbuzují činnost tlustého střeva, podporují chuť k jídlu. Používáme do zeleninových polévek, k okyselení salátů, do špenátu. Mohou být i součástí bylinkové kůry.

 


Pažitka

Výborné koření do mnoha pokrmů, ale díky vysokému obsahu vitaminu C i výrazně léčivá rostlina. Zároveň může být okrasou vaší zahrady, balkonu či terasy. Nejlepší je používat ji čerstvou, při zmrazování nebo sušení ztrácí mnoho vitaminů. Pikantní bylinka okoření saláty, tvarohové pomazánky, vaječné pokrmy, svěží chuť přidá i polévkám, omáčkám a pokrmům z ryb.

 


Šalvěj lékařská

Lidově zvaná babské ucho, koníčky, smrtky. K lékařským účelům se používá od starověku a medicínský význam má dodnes. Užívá se jako prostředek proti pocení, zejména nervového původu (např. při nočním pocení v období klimakteria), působí protizánětlivě a uklidňuje poruchy zažívacího ústrojí. Doporučuje se při chorobách jater a žlučníku.

 


Saturejka zahradní

Čaj ze saturejky lehce zvyšuje krevní tlak, léčí zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutním a chronickém průjmu, stimuluje činnost trávicího traktu; silice působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a má mírný antiseptický a močopudný účinek. Je vhodná k přípravě zvěřiny, k nakládání zeleniny, do luštěninových pokrmů, kapusty, do bílých smetanových zeleninových polévek, rajčatového salátu, bylinkového másla a majonézy.

 


Rozmarýn

Je rozšířen po celé Evropě. Léčivě působí listy strhané z usušené natě. Usušené listy tvarem připomínají jehličí a i podobně voní, rozeznáte v nich vůni kafru a chutnají kořenně nahořkle. V kuchyni se čerstvé i sušené lístky užívají při přípravě různých druhů mas, bylinkových smetanových omáček. Vhodný je v pokrmech z hub, pro ochucení skopového a vepřového masa, ale koření se v menších dávkách, je totiž velmi aromatický. Je součástí známé směsi Provensálské koření.

 


Máta peprná

Lidově zvaná – pepřová máta, balšám, větrové koření, větrovka. Jedna z nejstarších léčivých bylin. Největší uplatnění máty je při všech druzích žaludečních potíží, uvolňuje křeče. Velmi dobrá je kombinace máty s dalšími léčivkami. Posiluje preventivní působení lipového čaje, dohromady se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje tělesnou i duševní kondici. Máta peprná dobře chutná v moučnících, nápojích. Skvěle poslouží k ozdobení pokrmů.


Bydlení

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama