Velikost textu: AAA

Reklama

Užijte si Třeboň!

18.11.2009

Nádherná příroda, kraj s typickou atmosférou, místo stvořené pro pohodu a relax. Lázně s blahodárnou přírodní slatinou, kraj rybníků, který nahrává romantikům. Malebné městečko Třeboň ročně navštíví desetitisíce lidí. Češi i cizinci, jedno ale mají společné. Většina z nich se s pravidelností vrací. Spolu s 55+ jsme se po Třeboni porozhlédli. Připravili jsme pár tipů, které by návštěvníkům neměly uniknout. Ať už naberete odvahu vyrazit v těchto chladnějších dnech, nebo si počkáte na jarní slunce.

 
Bertiny lázně

Pro příchozího, který hledá odpočinek a zdravotní vzpruhu, jsou základ. Leží na břehu potoka s názvem plným sympatických představ – Zlatá stoka. Sotva uvěříte, že první pacient se v prostorách Bertiných lázní léčil už v roce 1883. „Bertiny“ pomohou těm, kdo mají problém s páteří nebo klouby. Léčí tu i projevy artrózy, revmatická onemocnění, dnu, Bechtěrevovu nemoc nebo stavy po kloubních náhradách. Užít si můžete i slatinné koupele, zábaly s ručními masážemi, vířivé a perličkové masáže ve vodě. Nezapomeňte na zdejší bazén a aquaaerobic!

 

 

 

 


Bylinka je potěšení

Pro oko, chuť i čich je pohlazením návštěva obchodu Bylinka v Rožmberské ulici, kousek od náměstí. Káva a čaje voní, dobroty v čokoládě nebo v její dietní náhražce, zhotovené ze Svatojánského chleba, všechny lákají k ochutnání. V Bylince vám z nich ochotně připraví ohromný celofánový kornout. Pokud jde o čaje, pozornosti by neměly uniknout čaje na hubnutí, proti cholesterolu, povzbuzující maté Elixír mládí nebo maté IQ s listy gingka. Neodejděte ale bez Třeboňské růže! Jde o místní unikát, čaj se sušenými plátky jahod a růží, v ceně 45 Kč. A nechte si přibalit i Brusinku – třeboňský likér.

 

 

 

 


Celý den „happy“

Určitě budete, pokud začnete den v kavárně a cukrárně Happy Café v Rožmberské ulici. Kromě geniálních francouzských Crepés – palačinek (65 Kč), vám tu nabídnou i lívanečky nekonečně lahodné chuti se skořicí, borůvkami, malinami a čerstvou šlehačkou. (3 kusy 50 – 60 Kč). Zapít je můžete mnoha druhy místních „kafíček“ a zpestřit den ještě něčím ze seznamu Happy dortů. Sympatická obsluha Adriana Hanzalová nám doporučila pohár Jahodový sen. A měla pravdu. V Happy Café je to opravdu chutný sen o světě plném voňavých jahod! 

 

 


 


Pro sekt do Adély

Bertiny lázně kromě léčebné klasiky disponují i tenisovou halou s australským povrchem, kurty a nekuřáckou restaurací Adélou, která nabízí v sobotu taneční večery, denně skvělé rybí speciality, rozmanitou nabídku vín a kromě toho všeho i vyčerpávající výběr sektů. Kdo chce ochutnat zdejší nabídku, musí se poctivě propít patnácti druhy!

 

 

 

 


Pergola má Hříšnou pannu!

Svůdně na vás pomrkává z břehu rybníka Zadní kouty. Celým jménem je Rybniční panna Hříšná Pergolína a původ má v dílně akademického sochaře Josefa Nálepy. Pergolína je ozdobou romantické restaurace Pergola. Kromě mnoha specialit na rožni, vám tu nabídnou i zajímavý zážitek: taneční parket přímo nad hladinou rybníka! 

 

 

 

 


Průvodce, který se vyzná

Tím naším je paní Eva Götzová, vedoucí lázeňského infocentra a cestovní agentury. Třeboň miluje a s příjemnou zasvěceností dokáže mluvit nejen o tom, jaký mají lázně léčebný význam, o tom, co návštěvník ve městě rozhodně musí vidět, ale i o akcích, které v něm zaručeně vzbudí mile kulturně – společenské pocity.


Akvárium

Nachází se v Domě Jakuba Krčína a najdete v něm originální expozici ryb pod hladinou třeboňských rybníků. V království kaprů, štik, cejnů, línů, karasů a mnoha dalších se můžete jejich krásou kochat denně od 9 do 18 hodin. Vstupné je pro děti a důchodce 25 Kč, pro dospělé o 10 Kč více. Rodinné vstupné stojí 80 Kč. Výborný nápad. Proč hledat „akvária“ jen v zemích, kde mají moře?

 
 
 

Lázně Aurora

Lázně světových kvalit se právem ocitají na břehu rybníku Svět. Zdejší lékaři se zaměřují nejen na poruchy pohybového aparátu, revmatické choroby, ale i rekondici těla a mysli. S chutí se tu vnořte do slatinné koupele, prohřejte tělo v zábalu, vychutnejte saunu. Určitě vyzkoušejte i pár místních speciálních procedur – akupunkturu, inhalaci, oxygenoterapii nebo parafin. A po procedurách můžete vychutnat lázeňské hudební večery.

 
 

 


Galerie Bell

Najdete ji na třeboňském náměstí. Typická je pro ni něha a vůně. Majitelkou milého obchůdku je sestra fotbalisty Karla Poborského – Tereza. Nabízí ručně malované obrázky, batikované doplňky i oblečení, hračky, ale i úžasná glycerínová přírodní mýdla. Voní po růžích, levanduli, borůvkách, melounech, jak chcete. Cena 110 Kč. Podobným bestsellerem jsou pro zákazníky hračky – medvědi, od známé švédské výtvarnice Barbary Bukowski. Cena 210 – 600 Kč.

 
 
 

Šupina a Šupinka

Šupina je starší, Šupinka její mladší sestra. Dvě vynikající třeboňské rybí restaurace. Kromě nabídky rybích specialit, nad nimiž se vám tají dech, nejen proto, že zdejší kuchaři si nechávají speciálně pro jejich přípravu míchat koření. Oblíbené jsou tu například filety z candáta, sumce, nebo štiky, rybí polévka, která ve vás okam­žitě vyvolá představu voňavých českých Vánoc, ale nabídnou vám i jeden nefalšovaný originální recept. Jakési „rodinné stříbro“. Jsou jím kapří hranolky, původní recept rodiny zdejších majitelů Petra a Pavla Müllerových.

 


 

 

 

 


Cestování

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama