Velikost textu: AAA

Reklama

Pomoc, tloustnu!

Málo pohybu, nerozumné ubírání jídla, stresy z práce i partnerského života. To vše se na nás podepíše mimo jiné i tím, že se tzv. „zpomaluje metabolismus“. Kila letí nahoru. Co s tím? A souvisí to vůbec s věkem?

Možná i vy máte s přibývajícími roky pocit, jako by v přímé úměře narůstala i vaše váha. Každý rok máte o nějaký faldík navíc, zjišťujete, že z šatníku musíte vyřazovat další a další kousky oblečení. A to nemáte černé svědomí, že byste s kamarádkami vysedávala po cukrárnách. Naopak! Jíte mnohem méně než dříve. Ale možná právě tohle je první, zásadní chyba, která může za nechtěné kilogramy navíc. Váš metabolismus si totiž myslí, že přicházejí „chudé“ časy, a začíná ukládat tuky. Může vám být přitom 30 nebo 60 let. Jinak řečeno, za tzv. „zpomalený metabolismus“ rozhodně nemůže vyšší věk!

Kdo za to může?

„Oblíbené klišé ,zpomalený metabolismus‘ je vlastně popisem toho, že v průběhu let klesá ženě fyzický výdej (nemá dostatek pohybu) a ona pojednou v reakci na první tukové polštářky začíná místo zvýšení pohybové aktivity ubírat jídlo. Tím tělo zpomalí metabolismus, protože si myslí, že hladoví a člověk tloustne,“ vysvětluje odbornice na zdravé hubnutí, MUDr. Kateřina Cajthamlová. Dodává, že když se ke změnám pohybu a stravy přidá stres ze životních a např. vztahových potíží, může také někdy dojít k poruchám žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza, pohlavní hormony), což může zvýšit i celkovou únavu a znásobit nepříjemné pocity.

Válka s tělem

Doktorka Cajthamlová podotýká, že v dnešní době se ženy více než jindy zabývají nadbytečnými kily a tělesným tukem. Významnou roli v tom hraje nejen katastrofální úbytek pohybu (dříve se ženy v běžném životě hýbaly mnohem více), ale i stálý nárůst stresu z toho, jak žena vypadá. „Dnešní ženy mají hrůzu z jakékoli změny postavy. Můj oblíbený kolega, fyziolog MUDr. Igor Bukovský, ve své knize Hubnutí bez blbnutí trefně konstatuje, že hon za štíhlou postavou mají na svědomí tři vynálezy posledního století: Velká zrcadla (v nichž žena poprvé uviděla CELOU svou postavu), fotografie nezdravě vychrtlých modelek v módních časopisech a osobní váha (ženě ukáže váhu v kilogramech, s nimiž začne ,válčit‘). Pokud žena vyhlásí svému tělu válku, napáchá tím většinou více škody než užitku,“ dodává MUDr. Cajthamlová.

První pomoc

„Neválčit“ s tělem samozřejmě neznamená, že by žena měla na svou váhu rezignovat. Naopak. Má zpozornět hned, jakmile se jí začne v problematických partiích ukládat více tuku. „Konkrétně by se měla zamyslet nad svým stravováním a především zvýšit AEROBNÍ aktivity (např. chůze, jízda na kole, plavání). Případně upravit i kvalitu a délku odpočinku, spánku a schopnost relaxace.“


MUDr. Kateřina Cajthamlová: „Žádný přípravek za vás neodjezdí na kole potřebné kilometry, nevyhází z lednice dorty a uzeniny, nenapraví pokroucené rodinné vztahy. Některé přípravky sice nakrátko mohou pomoci omezit příjem potravy a žít na energetický dluh, ale to se vážně dlouhodobě nevyplácí! Nepropadejte hysterii z každého kila navíc a zachovejte zdravý rozum. Je dobré věnovat se nejen svým proporcím, ale všem oblastem života. V dnešní době ,kultu dvacetiletých‘ je to možná obtížné, ale jedině moudré!“Triky na zrychlení metabolismu:

1. Zpevněte tělo. Posilováním zrychlíte spalování, protože svaly spotřebují více energie.

2. Pijte zelený čaj. Obsahuje aktivní složku katechin, který dokáže nastartovat metabolismus.

3. Nehladovte.

4. Pravidelně snídejte. Nastartujete metabolismus.

5. Jezte málo, ale často.

6. Vsaďte na biopotraviny. Potraviny bez pesticidů nezatěžují štítnou žlázu toxiny, a proto nezpomalují spalování.


Pro tělo v kondici

1. Zrevidujte stravovací návyky. Pokud ve vašem jídelníčku dominují uzeniny, sladkosti a pochutiny místo stravy bohaté na ovoce, zeleninu, ryby, sýry, změňte jej.

2. Přidejte pohyb. A také pravidelnou psychickou a fyzickou relaxaci.

3. Nepřestávejte cvičit. Pravidelné cvičení je i z důvodu udržení pohyblivosti vhodné po celý život!


Chutě

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama