Duševní svěžest je v rybím tuku
18.11.2009
Už dříve ho lidé označovali za malý zázrak. Rybí tuk se stal synonymem zdraví. Děti, kterým se denně povinně podával na polévkové lžíci na posílení imunity, se ošklíbaly. Netušily, že takzvané nenasycené omega-3 mastné kyseliny, obsažené v rybím tuku, prospívají nejen jim, ale i dalším členům rodiny.
Na tlak i na cholesterol
Jsou významnou podmínkou pro zachování duševní svěžesti ve stáří. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky zveřejnili nizozemští a američtí vědci v časopisu American Journal of Clinical Nutrition.
Rybí tuk se podle vědců osvědčuje především u lidí s vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Pokud stravovací režim obohatíme o rybí tuk, chráníme se i proti vzniku demence a Alzheimerovy choroby. V tomto ohledu jsou účinky konzumace kyselin EPA a DHA, které spadají mezi kyseliny omega-3, na kognitivní funkce, tedy na paměť, soustředění, vizuální paměť a plynulost vyjadřování, podstatné. Nizozemští vědci pod vedením doktorky Marie van Gelder ve svém pokusu před časem zkoumali 210 zdravých mužů. V roce 1990 jim bylo mezi 79 a 89 lety a stále prokazovali duševní čilost. Vědci tehdy zjišťovali jejich stravovací režim, testovali kognitivní funkce. O pět let později je zkoumali znovu. Výsledek výzkumu byl výmluvný. Účastníci, kteří častěji konzumovali ryby, vykazovali pomalejší oslabování kognitivních funkcí než muži, kteří ryby do svého jídelníčku téměř nezahrnuli.
Zdravé kyseliny
Vědci konstatují, že konzumace ryb sice nemá zásadní vliv při zhoršování mentálních schopností, ale podstatně brání jejich úplnému úpadku. Tým doktorky van Gelder proto doporučuje, aby lidé denně přijímali asi 400 miligramů EPA a DHA. Kyselin, které jsou výrazně obsažené v rybách, mase, vejcích, pórku a cereáliích. Podobný pokus nedávno provedli vědci z univerzity v Severní Karolíně. Testovali 2250 mužů s poznatkem, že zmíněné kyseliny přispívají k zachování verbálních schopností.