Sudoku – hra pro všechny generace
18.11.2009
Sudoku dobývá svět!Hrají ho denně statisíce lidí po celém světě. Na rozdíl od křížovky, která vyžaduje bohatou slovní zásobu a znalosti, krása sudoku tkví v „jednoduchosti“ a takřka nevyčerpatelném množství herních kombinací. Hra, kterou vymyslel Howard Garns (74letý architekt a tvůrce hlavolamů, rébusů a hádanek v penzi), v roce 1979 a publikoval v pod názvem „Number Place“ se velké obliby se dočkala nedjříve v Japonsku, odkud se později vrátila zpět pod názvem Sudoku.
Samotné slovo sudoku je zkratkou japonského sousloví „Suuji wa dokushin ni kagiru", které ve volném překladu znamená „vlož každé jedno číslo do vymezeného prostoru“.
Díky tomu, že jsou pravidla sudoku tak jednoduchá a nepotřebujete k jeho hraní žádné speciální znalosti, je sudoku vhodné pro všechny věkové generace. Vychází v novinách, časopisech, ale šíří se hlavně internetem – existuje údajně přibližně 30 milionů internetových stránek, které se o sudoku zmiňují.
Princip není složitý
Cílem hry je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané předvyplněné tabulce. Tato tabulka je rozdělená na 9x9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3x3). K předem vyplněným číslům je potřeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Pořadí čísel není důležité. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci.
Obtížnost sudoku je dána počtem nepředvyplněných políček, ale jejich vzájemnými vazbami, které na první pohled nejsou vidět. Těžká sudoku mohou průměrně zkušenému luštiteli zabrat kolem 15 – 60 minut.
Sudoku je hlavolam, který v současné době nemá konkurenci a jeho popularita stále roste. Svou oblibu si získalo především díky jednoduchým pravidlům, své variabilitě a jedinečnosti. Je to hra opravdu hra po každého, úrovní obtížnosti je nespočet. Obtížnost dané hry závisí na počtu předvyplněných čísel, jejich hodnotách, umístění a především na jejich vzájemných vazbách.
red