Velikost textu: AAA

Reklama

Jste kuřák- závislák? 

Chcete vědět, jak jste na tom se svojí kuřáckou závislostí? Zkuste tento jednoduchý Fagerströmův test a budete mít jasněji.  A je  asi zbytečné vám připomínat,  že kuřáci riskují kvůli svému zlozvyku nejrůznější onemocnění - rakovinu, rozedmu plic, nemoci srdce atd.

1) Jak brzy po probuzení si zapálíte první cigaretu?
do 5 minut    (3 body)
za 6–30 minut    (2 body)
za 31–60 minut   (1 bod)
po 60 minutách   (0 bodů)

2) Je pro vás obtížné nekouřit tam, kde je kouření zakázáno?
ano     (1 bod)
ne     (0 bodů)

3) Které cigarety byste se nejméně rád vzdal?
první ráno    (1 bod)
kterékoli jiné    (0 bodů)

4) Kolik cigaret denně kouříte?
0–10     (0 bodů)
11–20    (1 bod)
21–30     (2 body)
31 a více    (3 body)

5) Kouříte víc během dopoledne?
ano     (1 bod)
ne     (0 bodů)

6) Kouříte i během nemoci, když musíte ležet v posteli?
ano     (1 bod)
ne     (0 bodů)

Výsledek testu:

Velmi nízká nebo žádná závislost (0–2 bodů)
Vaše závislost na nikotinu je buď žádná nebo velmi nízká. Abstinenční příznaky jsou zatím velmi slabé a vyskytují se zřídka. K odvykání kouření nepotřebujete žádnou pomoc ani náhradní nikotinovou léčbu. Přestaňte kouřit, dokud se vaše závislost nezvýší.


Nízká závislost (3–4 bodů z 10)
Vaše závislost na nikotinu je stále ještě poměrně nízká, avšak začínáte již čelit některým abstinenčním příznakům. Tento stupeň závislosti je hraniční pro relativní snadnost odvykání. Začněte tedy odvykat, neboť později to již bude jen těžší. Prozatím byste měli vystačit se slabou náhradní nikotinovou léčbou.


Střední závislost (5 bodů z 10)
Jste závislí na nikotinu. Běžně se u vás objevují abstinenční příznaky. Začněte ihned s odvykací kůrou, neboť na tomto stupni již reálně hrozí vznik zdravotních problémů způsobených kouřením. Pro odvykání vám poslouží silnější náhradní nikotinová léčba. Zkuste to, dokud není pozdě.

Vysoká závislost (6–7 bodů z 10)
Vaše závislost na nikotinu je vysoká. Kouření přestáváte mít pod vlastní kontrolou. Kromě častých abstinenčních příznaků máte vysoké riziko vzniku onemocnění souvisejících s kouřením.
Pravděpodobnost úspěšného odvykání je bohužel poměrně nízká. Budete k němu nejspíš potřebovat silnou náhradní nikotinovou léčbu a odbornou pomoc. Mějte tedy silnou vůli a pokuste se začít odvykat ještě dnes.

Velmi vysoká závislost (8–10 bodů z 10)
Jste velmi vysoce závislí na nikotinu. Nad kouřením nemáte kontrolu, ono má pod kontrolou vás. Čelíte velmi vysokému riziku vzniku onemocnění souvisejících s kouřením. Pravděpodobnost úspěšného odvykání je velmi nízká, neboť máte nepříjemné abstinenční příznaky. Hrozí vám úzkosti, deprese a sklony k alkoholu. K odvykání proto potřebujete nejsilnější náhradní nikotinovou léčbu a odbornou pomoc. Nevzdávejte se a zkuste ihned začít odvykat.

Pokud vám vyšla mírná závislost, nenechte se ukolébat. Vaše touha po nikotinu se může začít zvolna zvyšovat a než se nadějete, propadnete se do dalších „levelů“, kdy odvykání bude mnohem a mnohem obtížnější.
Pamatujte, že nejlepší doba přestat kouřit byla před dvaceti lety anebo právě teď!

Více se k tématu Kouření  vers. Zdraví, konkrétně Kouření a Diabetes dočtete v rubrice Zdraví, článek Kouření škodí, pro diabetiky je hrozbou…

Fit mozek

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama