Velikost textu: AAA

Reklama

Dejte mozku zabrat – odvděčí se vám!

18.11.2009

Konečně jste dosáhli věku, kdy se může učit co chcete, kdy chcete, jak chcete a s kým chcete! Jde jen o to – abyste chtěli. Možností je hodně a pořád jich přibývá – chcete na univerzitu třetího věku? Či raději na počítačový kurz pár ulic od vašeho domova? Nebo upřednostníte jazykový kurs korespodenční formou? Všechno je možné. A my vás o těchto i dalších možnostech budeme pravidelně informovat.

Šance jako nikdy dříve

Seniorské vzdělávání vznikalo na našem území na humanitních univerzitách již v osmdesátých letech minulého století. První přednášky a kurzy se zabývaly zejména vztahem člověka k přírodě, zdravými potravinami, problémy stárnutí a dalšími. Devadesátá léta znamenala další rozmach vzdělávání starších osob. Ty, co ještě před časem patřili k neperspektivní, ti, co na trhu práce dostávali nálepku Nadbytečný – najednou mohli studovat a vzdělávat se. Oficiálně to bylo zpečetěno mimo jiné založením občanského sdružení Asociace Univerzit Třetího Věku v roce 1995.

Více zkušeností –„lepší známky“

Ukázalo se, že k tomu, aby mohli senioři dále smysluplně žít a ne pouze „dožívat", potřebují kromě sociálních jistot a zdravotní péče i nový přístup společnosti k jejich dalšímu vzdělávání.

Samozřejmě se objevují také názory, zda-li lze vůbec člověka v pokročilejším věku ještě nějak „vychovávat a vzdělávat“… Samozřejmě, že lze!  Kladem tohoto věku jsou neoddiskutovatelné zkušenosti, dobrovolnost, ale také lepší schopnost se soustředit. Lékaři již dávno potvrdili, že s pokračujícím vzděláváním vznikají nové mozkové buňky a dokonce je touto cestou možné i odvrátit Alzheimerovu nemoc.

Starší lidé jsou novými poznatky a zjištěními zaskočeni méně než studenti -  děti a snad bez výjimky potvrzují pravidlo, že čím více má člověk životních zkušeností, tím lépe se učí. Nové věci mu téměř vždy připomínají něco, co už zná. Navíc starší osoba už vzdělání nebere jako existenční, ale jako psychicky obohacující záležitost.  Plně si uvědomuje, že je to jedinečný způsob zabránění degenerace mozku, ale i společenské izolace…

Fit mozek

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama