Velikost textu: AAA

Reklama

Jak na „virus rozmrzelosti“

Pokud vám občas připadá, že ten mrzout vedle vás už nemá vůbec nic společného s tím okouzlujícím a vtipným mužem, kterého jste si před léty brala, nepropadejte zoufalství. Naučte se s tím žít! Připravili jsme pro vás pár tipů, které nám ještě před nedávnem, krátce před svou smrtí, dal renomovaný odborník na partnerské vztahy MUDr. Miroslav Plzák

„Už ho nepoznávám! Jako by to snad ani nebyl on! Přijde domů, tváří se naštvaně, lituje se, kolik má práce, jak je unavený, jak mu celý svět křivdí a v životě si všímá snad už jen toho negativního. Kam se poděl ten vtipný, usměvavý a bezproblémový kluk, kterého jsem si před léty brala?“ Ještě nikdy předtím jsem neviděla svou kamarádku Zuzanu tak otrávenou z jejího manžela. Naopak. Vždycky se spolu měli až na malé konflikty hezky. Musela jsem dát Zuzaně za pravdu v tom, že určité změny v Jakubově chování jsem si všimla i já. Naposledy jsme se viděli v hospodě, kde mu vadil snad i nos mezi číšníkovýma očima, a když znechuceně dosrkal pivo, omluvil se, že má doma ještě práci, obrátil oči v sloup na Zuzaninu překvapenou a soucitnou otázku, o jakou práci že jde a zavelel své ženě k odchodu... Takovéhle nálady jsou u něj teď na denním pořádku, ujistila mě Zuzana a začaly jsme rozebírat, co za tím vlastně může být. Ženskou jsme vyloučily, protože Jakubovo chování by po první schůzce odradilo i tu nejzamilovanější milenku. Existenční starosti ho při jeho postavení a platu také jistě nepálí a jejich pubertální dcery sice nosí červené a zelené vlasy, ale poslušně chodí do školy a své drzosti obvykle zkouší na Zuzanu a nikoli na svého milovaného tatínka... Že by krize středního věku? Únava z patnáctiletého manželství? Obavy ze stárnutí a ubývajících sil? Nebo že by to bylo u chlapů normální?

Proč jsou z nich mrzouti?

„Odborně se tomu takzvanému bručounství říká morózní nálada,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Plzák. „Na rozdíl od výbuchů vzteku, které muže rychle přejdou, trvá ale dlouho, a proto je to pro partnerský vztah jedna z nebezpečných nálad.“ Bohužel, málokterému vztahu se tyto nálady vyhnou, protože ono bručounství a nenálada časem více či méně postihne většinu mužů. Dalo by se říci, že jde o normální vývoj... Morózní nálady často souvisejí s obdobím takzvaného bilancování, které u někoho nastane kolem čtyřicítky, u jiného třeba až o deset let později. Zdaleka ne pro všechny muže jejich život v tomto věkovém úseku vyznívá pozitivně. „Muži mohou mít pocit, že je to jedno z posledních období, ve kterém by si mohli dovolit nějaké výraznější životní změny – partnerské, pracovní a podobně,“ podotýká MUDr. Miroslav Plzák.

Těsnější kalhoty a únava

U mužů nejde přímo o strach ze stárnutí – u normálního a zdravého muže tyhle myšlenky sice občas problesknou, ale zase brzy odezní. Ovšem jsou signály, které muže s přibývajícími léty podvědomě znervózňují. Ať už to jsou náhle poněkud těsnější kalhoty nebo třeba zvýšená únava, kdy jim náhle dochází, že tělo je čím dál opotřebovanější, „poruchovější“ a že sil jaksi nepřibývá. Nemluvě o tom, že se občas začne stávat, že se to v posteli nepovede, protože se prostě nedostaví erekce.

Zranění ješitové

Pro partnerské vztahy je období kolem mužových čtyřiceti, padesáti let někdy krizové. Nejenže už se nedá po létech soužití hovořit o intenzivní zamilovanosti, mnohé z drobných nedostatků, které partnerům zpočátku mohly připadat roztomilé, najednou získávají obludný nádech... Zatímco u muže v tomto období začnou poprvé probleskávat už popsané pocity nejistoty (vždy se od něj přece v životě očekávala orientace na výkon – ať už v sexu, v práci, ve sportu a výkonu už nepřibývá...), žena se tak hrozně necítí. Jednak se obvykle i v tomto (pro vztah nelehkém období) dokáže realizovat v mateřské a později babičkovské roli, případně v kariéře či v různých koníčcích, jimž se konečně může začít více věnovat. A navíc jí snížená fyzická výkonnost nezraňuje ješitnost tak jako jejímu muži.
Ženy nejsou bručounky
Abychom z žen nedělaly vyrovnané světice, uveďme to na pravou míru: „Ženy sice nemají tendence se projevovat bručounsky, není pro ně typické, aby se s přibývajícími roky vyrovnávaly tak, že začnou na všechno nadávat,“ říká MUDr. Miroslav Plzák. „Ale v jistém směru bývají někdy ještě horší než jejich nabručení muži! Když se ženě něco nelíbí, přestane často s mužem mluvit. Urazí se, mlčí, tváří se naštvaně a čeká, až to jejímu partnerovi dojde a začne podnikat nějaké „nápravné“ kroky. Ale ten si buď ani nevšimne, že je žena uražená, nebo nemá sebemenší chuť rozebírat, co za tím je a mlčenlivá partnerka mu vlastně vyhovuje. Žena se takto trestá sama,“ varuje MUDr. Plzák.

Nic mu nevyčítejte

Může se z toho stát bludný kruh: Nabručený muž, jeho chováním dotčená žena, jejíž uražené móresy začnou muže brzy otravovat. Jestli jim to vydrží delší dobu, na krizi je zaděláno... O co by to bylo snazší, kdyby před léty partneři vstupovali do manželství s tím, že i jejich vztah může jednou přepadnout virus rozladění! Jaké má projevy? V manželovi najednou vidíte téměř soka a nepřítele, jste háklivá na každé jeho slovo a gesto, nevěříte, že tohoto člověka jste mohla někdy milovat. On vám oplácí stejnou mincí. „Je třeba, aby si partneři uvědomili, že zamilovanost jednou odejde a přijde třeba ta mužská nabručenost, kterou by pak ale žena svému muži neměla vyčítat. On se takhle prostě projevuje,“ vysvětluje MUDr. Plzák. Zároveň by ale žena neměla dopustit, aby jí partner svým bručounstvím kazil náladu. Někteří muži velmi rychle přijdou na to, že není nic snadnějšího, než otrávit svou ženu a sobecky ji tak namočit do své nenálady.

Co s tím?

Ale co když je vašemu manželovi srdečně jedno, jestli vám svou věčnou otráveností a nespokojeností den co den kazí náladu? Co když je pro vás zase absurdní myšlenka, že byste se toho bezohledného bručouna měla pokusit nějak rozptýlit? „Když taková atmosféra ve vztahu trvá delší dobu, tedy ne den, ale třeba týden, je nejúčinnější, aby partneři nezůstávali vedle sebe,“ radí MUDr. Plzák. „To znamená klidně se zvednout a říct partnerovi: Štveš mě, jak jsi pořád protivnej, jdu si do vedlejšího pokoje číst a nech mě tam v klidu! Jestli tohle nezabere, pak doporučuji od toho bručouna odjet na pár dní z domova – k rodičům, ke kamarádce, na chalupu... To je rozumné. A není to tak, že by žena před problémy utíkala. Jakmile má muž své morózní nálady, žádné rozebírání obvykle zástupných problémů nepomůže, konfliktní situace by se mezi nimi ještě zhoršovala.“ Zdůrazňuje také, že účinnou obranou proti mužským bručounským náladám je jakékoli jeho hobby, záliba pro volný čas, které se může věnovat mimo manželský vztah. „Když jsem se studenty psychologie svého času zkoumal příčiny mrzoutství u mužů, přišli jsme na to, že když má chlap koníčka, ať už třeba mariáš nebo fotbal, propadá těmto stavům bručounství mnohem méně a často bývá i pohodovější ve vztahu. U ženy tyto aktivity může klidně třeba nahradit kamarádka, ale nesmí to být taková, která by jí opakovala, že manžel je bručoun a blb... To by vztahu moc neprospělo.“

 

Předsevzetí do Nového roku

1. Naučte se bručounské nálady partnera respektovat, neryjte do něj, co mu zase přelétlo přes nos, nechtějte donekonečna rozebírat, proč je takový, když dříve býval jiný... Vy se také jistě projevujete jinak, než před lety, ne?
2. Pokud o to stojí, zkuste mu někdy nabídnout pomoc: vyslechněte si, co ho tíží, snažte se mu zvednout náladu třeba tím, že ho vytáhnete do kina, na hory, že si spolu dáte sklenku vína...
3. Podporujte ho v tom, aby se věnoval svému hobby, nezakazujte mu kamarády, hlavně aby se doma neutápěl v sebelítosti, že život končí.
4. Zvykněte si na to, že lepší už to nejspíš nebude a že rok 2011 se pokusíte na vztahu ještě zapracovat.


 

Lidé a názory

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama