Velikost textu: AAA

Reklama

Zůstane změna důchodového systému na lidech? II

O českém penzijním systému se často hovoří. Státní představitelé dobře ví, že současné nastavení není efektivní, již dříve se shodli na tom, že je nutné ho změnit. Uběhlo 5, 10, 15 let a reforma penzijního systému je stále v nedohlednu. Přinášíme II. část článku na toto téma z www.finance.cz
Slováci mají reformu za sebou

Slovenská důchodová reforma spočívá na třech pilířích. Slovenští občané mají stanoveny odvody z hrubé mzdy na úrovni 18ti %. Do půl roku po nastoupení do zaměstnání se mohou rozhodnout:

  • zda všechny odvody poputují do státní pojišťovny (pilíř 1) nebo
  • zda část (maximálně polovina) odvodů půjde do soukromých fondů (pilíř 2), přičemž je možné si vybrat ze šesti soukromých „důchodových“ společností.
  • Pilíř 3 je představován možností připojištění u důchodové spořitelny.

Jde v podstatě o to, že se slovenští občané nemusí při výplatě starobních důchodů spoléhat pouze na stát. Pravda, reforma má své mezery. To, že pracující vkládá část úspor do soukromých fondů, mu nemusí zaručit vyšší důchod než, kdyby vkládal peníze jen do státní pojišťovny. Nespornou výhodou soukromých důchodových společností ovšem je možnost dědit úspory uložené na soukromém důchodovém účtu na potomky, což v případě státních odvodů není možné.

 Ve srovnání s Českou republikou jsou na tom Slováci lépe i ohledně věku odchodu do důchodu, který je v současné době na Slovenku stanoven na úrovni 62 let.

Mladší generace Čechů je ve výhodě

Mladší generace mají výhodu v tom, že již nějakou dobu tuší, že v důchodovém věku se o ně stát nepostará tak, aby byla zachována jejich životní úroveň. Mohou si tedy začít spořit či jinak ukládat peníze, které použijí na doplnění příjmů v době, kdy budou v důchodu. Řada dnešních padesátníků a starší generace mají už jen malou šanci naspořit dostatek prostředků a dosáhnout tak toho, aby odchodem do důchodu výrazně neklesl jejich životní standard.

Je nutné, aby v České republice proběhla důchodová reforma co nejdříve. Na případnou nečinnost a ambice současných politiků nejvíce doplatí dnešní mladí lidé, tj. generace našich dětí a vnoučat. Splácení obrovských sum peněz a řešení finančních problémů, které svým hospodařením způsobila současná generace, by totiž zůstalo pouze na nich.

www.finance.cz 

Peníze

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama