Velikost textu: AAA

Reklama

Získat důchod nebude tak snadné II

Získat nárok na starobní důchod bude v České republice rok od roku těžší, následná penze bude navíc nižší. Současný systém je totiž už nadále přímo neudržitelný, bude docházet k dalšímu zpřísnění. Již nyní dochází ke znatelnému poklesu důchodu k průměrné čisté mzdě.

 

  • V roce 1998 byl průměrný důchod 5 367 Kč a průměrná čistá mzda (po odvodu sociálního a zdravotního pojištění a daně z příjmu fyzických osob) 9 228 Kč. Průměrný důchod tedy činil 58,1 % průměrné čisté mzdy.
  • V roce 2008 byl průměrný důchod 9 347 Kč a průměrná čistá mzda 17 912 Kč. Průměrný důchod tedy činil 52,2 % průměrné čisté mzdy.

V některých vyspělých zemích je přitom poměr mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou těsně nad 30 %. Bez vlastního spoření to prostě nepůjde…

 

Jaká další zpřísnění se dají očekávat?
  • Přestože je nyní důchodový věk pro dnešní třicátníky 65 let, můžou nakonec jít do důchodu ještě později. Již nyní je vyšší důchodový věk v několika vyspělých zemích světa (např. v Německu, USA, Norsku, Dánsko nebo Islandu je 67 let), v Irsku 66 let a ve Velké Británii dochází ke zvyšování až na 68 let.
  • Doba dlouhodobé evidence na úřadu práce až v délce tří let se pravděpodobně jako náhradní doba taky v budoucnosti nebude započítávat.
  • Délka pojištění 35 let nemusí být konečná, neboť ve většině západoevropských zemích je potřeba splnit podmínku 40 let pojištění.

Čím je tedy člověk mladší, tím větší význam pro jeho finanční zabezpečení budou mít jeho vlastní finanční úspory. Stejně jako např. ve Velké Británii, USA či Kanadě budeme muset začít spořit či investovat na penzi již přibližně ve třiceti letech. Jedním z podpůrných legislativních změn by však mělo být snížení vysokého sociálního pojištění.

www.finance.cz

Peníze

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama