Velikost textu: AAA

Reklama

Slevy, které neurazí…

18.11.2009

Jednou z výhod, které seniorský věk, přináší,  jsou slevy. Ať už v dopravě, při vstupech do muzeí, kin, divadel, nebo také při vstupenkách do bazénu či na výstavy. A navíc - osvícenější podnikatelé a živnostníci také začínají poskytovat cenové zvýhodnění důchodcům. Proto jsme se rozhodli mapovat tuto oblast a uvítáme, pokud nám tipy na výhody a slevy týkající se naší kategorie napíšete na emailovou adresu tipy@padesatpetplus.cz 
Doprava

Slevy jsou různé a často hodně odlišné od města k městu, od vlaků k autobusům… Přinášíme vám proto jen ty základní informace a dobrou radu – podívejte se na internetové stránky jednotlivých poskytovatelů seniorských slev a pokuste se v tom zorientovat. Šťastnou cestu...

 • Pražská MHD – je nutné se řídit pravidly Pražského dopravního podniku. Možnost jezdit úplně bez jízdenky mají všichni cestující starší 70 let i po celém území Prahy.

Nárok na slevu mají všichni cestující mezi 60 a 70 lety a ti, kteří pobírají plný invalidní důchod. Také důchodci mladší 60 let, kteří mají průkazku vydanou před 1. srpnem 2008.

Cestovat zdarma mohou lidé starší 70 let, držitelé průkazek ZTP, děti do 6 let a poslanci.

Ani šedesátníci však nemají jistotu, že slevu dostanou. Musí totiž vlastnit buď elektronickou tramvajenku Opencard, nebo si nechat vystavit průkazku seniora. Ukázat při nákupu kuponu jen občanský průkaz, kde je uvedeno datum narození, nestačí.
Ještě složitější je to při uplatňování slevy v příměstské dopravě. Tady je totiž mnohé z toho, co bylo řečeno, trochu jinak. „Slevy pro seniory starší šedesáti let ve vnějších pásmech neplatí. Zdarma mohou jezdit senioři nad 70 let v příměstských autobusech ve vnějších pásmech, ale vlakem nikoli - tam se řídí tarifem Českých drah," vysvětlil Filip Drápal z Ropidu.

 • Vlaky – České dráhy: důchodci (i invalidní) mají nárok na slevu 50%, musí však být držiteli speciální průkazky. Tu si lze vyřídit v nádražní pokladně za padesát korun. Platí pak už navždy. Pro její vystavení musíte předložit občanský průkaz, fotografii a důchodový výměr.
Cestovní kanceláře

Aktuálně poskytují slevy seniorům například CK Čedok, Greece tours a další. Jejich seznam budeme průběžně aktualizovat. Už teď se ovšem držte rady – sledujte na stránkách různých CK  jak výhodně s nimi mohou senioři jet na dovolenou či na výlet.

Kultura

Národní galerie v Praze: Den volného vstupu každou první středu v měsíci mezi 15 – 20 hodinou.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze:  každé úterý 17 – 19hod vstup zdarma.

Ministerstvo kultury zveřejňuje na svém webu http://www.mkcr.cz/ informace o slevách pro seniory ze vstupného na kulturní akce. Soubor ve formátu .doc je aktualizován vždy v dubnu a v září. Přehled obsahuje rovněž informace o slevách pro osoby se zdravotním postižením (držitele průkazů ZTP a ZTP/P), pokud je jednotlivé instituce poskytují.

Divadla: slevy na vstupném a další výhody jsou seniorům (nejen jim) poskytovány několika způsoby, např. slevy na běžná představení, speciální představení pro důchodce, speciální předplatné, zpřístupnění generálních zkoušek za symbolické vstupné apod. Tyto slevy však poskytují vesměs divadla zřizovaná z veřejných rozpočtů, nikoliv divadla soukromá.

Příspěvkové organizace zřizované ministerstvem kultury - Národní divadlo
poskytuje mimo jiné tyto slevy z ceny vstupného (při individuálním prodeji):

pro předplatitele ND ve výši 10 až 30 % dle rozpisu jednotlivých skupin předplatného

50 % sleva pro držitele průkazek ZTP, pro příslušníky odboje, pro držitele studentských karet ISIC, ITIC a Euro26

50 % sleva pro držitele průkazek ZTP/P a pro průvodce

50% pro bývalé zaměstnance ND pobírající starobní důchod. Nárok na slevu vzniká pouze po registraci u zaměstnance ND zodpovědného za agendu FKSP, který po registraci vydá Kartu věrného diváka. Na základě této karty vzniká dotyčné osobě nárok na zakoupení 4 vstupenek  se slevou v průběhu jedné divadelní sezóny.

Karta věrného diváka: po zaplacení manipulačního poplatku 60 Kč s aktivací při prvním nákupu a platností 1 rok od aktivace získá držitel právo kupovat s postupně narůstající slevou (5 % pro první dvě přestavení, 20 % pro další dvě představení, 50 % po dvanácti představeních) 1 až 2 vstupenky na jedno představení.

 • Slevy lze uplatnit při platbě na pokladnách. U představení hostujících souborů a u pronajatých představení slevy garantovány nejsou.
 • Státní opera Praha nabízí důchodcům vstupenky na II. balkon, které lze zakoupit se slevou 50% v pokladně Státní opery Praha a v prodejnách vstupenek společnosti Bohemia Ticket. Tato nabídka neplatí pro vstupenky v ceně 100 Kč.
 • Prakticky všechny památky, ať už jde o muzea, galerie, hrady nebo zámky, nabízejí seniorům snížené vstupné. Jako návštěvník starší 65 let tak např. za kompletní prohlídku Pražského hradu zaplatíte pouze 175 Kč (necelých 6 eur) místo plného vstupného, které činí 350 Kč (necelých 12 eur).
 • Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod poskytuje na vstup do některých svých objektů důchodcům slevy až ve výši 50%.
 • Kino Lucerna Brno hraje v pondělí a pátek pro studenty a důchodce za 50  Kč.
 • Pražská kina – ve Světozoru je středeční první projekce určena pro seniory, tzn. že lístek na film nestojí obvyklých 110 Kč, ale 60 Kč. Podobně to funguje i v kině Aero, kde je pro seniory určena projekce vždy v úterý v 10 hodin dopoledne, vstupné obvykle 50-60 Kč. Kino OKO v Holešovicích - pro seniory je určena projekce vždy ve čtvrtek od 10 hod, vstupné 50-60 Kč. Bio OKO má navíc pravidelnou slevu pro seniory i na všechny ostatní projekce (mimo zvláštní akce typu festivaly apod.), kdy je z ceny lístku poskytována sleva 20 Kč. Kino Lucerna poskytuje slevu pro seniory na vybraná představení 1-2x týdne. Cena je vždy 50% běžné ceny vstupenky, většinou v rozmezí 55 – 60korun
Různé
 • Oční optika v Brně poskytuje v provozovně na Vranovské ulici slevu 10% pro seniory, která se ovšem nesčítá s jinými slevami. Můžete využít pouze jednu, pro vás zajímavější slevu.

    

Peníze

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama