Velikost textu: AAA

Reklama

Vkladní knížka nebo spořící účet?

18.11.2009

Když spořit, tak co nejvýhodněji a zároveň nejbezpečněji. To je pravidlo, které je u spoření vždy na prvním místě. Kdysi byla patřila mezi nejoblíbenější spořící produkty vkladní knížka, ale platí to i v současnosti?

Vkladní knížka

Patří k nejstarší formě spoření u nás. Dříve tolik populární produkt v posledních letech ztrácí na atraktivitě. Vkladní knížka slouží k hotovostním operacím, když umožňuje libovolné vkládání a vybírání finančních prostředků. Disponovat s vkladem může pouze majitel nebo zmocněná osoba vybavená dokladem o vkladu, tj. vkladní knížkou. Výše úrokové sazby je ovlivněna výší vkladu a délkou výpovědní lhůty a v současné době se pohybuje mezi 0,10 % až  3,0 % ročně. Abyste však dosáhli tříprocentního zhodnocení p.a., je třeba vložit zhruba stotisícovou částku minimálně na 3 roky.

Co třeba spořící účet

Spořící účet v sobě spojuje výhody dvou finančních produktů – termínovaného vkladu a běžného účtu. Z jednoho si bere zajímavé zhodnocení, z toho druhého pak likviditu vložených prostředků. Navíc si za něj banky neúčtují žádné poplatky.

Spořící účet je zpravidla zakládán na dobu neurčitou a slouží ke zhodnocení volných finančních prostředků. Finanční prostředky jsou na něm zhodnocovány vyšší úrokovou sazbou než na běžném účtu. Velice často je zakládán jako doplněk k běžnému účtu, k němuž je vázán. Řada bank však nabízí spořící účet jako zcela nezávislý finanční produkt. Bezpečnost spořícího účtu je velmi vysoká, jelikož je stejně jako běžný účet ze zákona pojištěn do výše 100%. Spořící účty nabízí takřka všechny banky a řada družstevních záložen. Výše úrokové sazby je však značně rozdílná a závisí na délce výpovědní lhůty a výši zůstatku. Zatímco některé banky nabízejí zhodnocení v řádu desetin procenta, jiné nabízejí již bezesporu zajímavý úrok kolem 2 % p.a. a navíc bez výpovědní lhůty. Prim pak hrají družstevní záložny, které nabízejí při delších výpovědních lhůtách a vyšších vkladech zhodnocení až kolem 5 % p.a.

Aby se vám případně lépe rozhodovalo, přinášíme srovnání spořících účtů českých bank.

 

www.finance.cz

Peníze

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama