Velikost textu: AAA

Reklama

Nový projekt
Veselého seniora

Jmenuje se „Burza vzájemné pomoci“. Jejím cílem je pomáhat seniorům v situacích, kdy jim hrozí nepříjemný pocit osamění. Burzu nadačního fondu Veselý senior nám představí členka správní rady fondu Mgr. Eliška Klepalová.
Co je podstatou a cílem nového projektu Veselého seniora, který se nazývá Burza vzájemné pomoci?

Člověk, který odejde do důchodu, přichází o celou řadu sociálních kontaktů a vazeb, na něž byl v dosavadním životě zvyklý. A pokud nemá štěstí na fungující vícegenerační rodinu, navíc jeho přátelé a kamarádi postupně odcházejí, vyrovnává se s novou situací s obtížemi. Uzavírá se pak často do sebe, utíká se do nemoci, narůstá v něm pocit zbytečnosti a osamění. Takové rozpoložení urychluje psychickou i fyzickou devastaci. Osamělý člověk stárne daleko rychleji, než by mohl a daleko dříve potřebuje odejít do sociálního zařízení, kde se o něho někdo bude starat. Přitom by mohl ještě řadu let žít ve svém domácím prostředí a být soběstačný. Projektem „Burza vzájemné pomoci“ máme ambici pomáhat s řešením takových situací.


Kde jste našli pro projekt inspiraci, případně kdo zajímavý nápad inicioval?

Ta inspirace vlastně vzešla od mého manžela. Jednou jsem se ho ptala, co je podle něho nejhorší na stáří. A on řekl, že by mu nejvíce vadilo, kdyby nikam nepatřil. Ten zvláštní pocit, že už je jakoby k ničemu, že už po něm nikdo nic nechce. No a tady někde vznikl zárodek nápadu propojovat seniory navzájem, ale propojovat i seniory s dalšími generačními skupinami. Jak jsme tento nápad rozvíjeli, ukázalo se, že existuje např. poptávka po doučování dětí, které není v silách škol zajistit a senioři tak mohou uplatnit své znalosti. Na oplátku získají třeba cennou pomoc s nákupy či občasné pozvání na rodinný oběd. Firmy či úřady někdy potřebují výpomoc s drobnou činností, např. při firemní akci, hledají pomocníky na práci, která nenaplní pracovní úvazek, atd. Ukazuje se, že senioři sami mají zájem o občasnou práci a pomoc třeba na zahradě, s hlídáním dětí, mohou plnit roli společnice či společníka při návštěvě výstavy, při procházce, mnoho seniorek a seniorů je velmi zručných, mohou tak učit školáky a školačky ruční či výtvarné práce. Školáci jim zase na oplátku pomohou se zlepšením jejich počítačových dovedností. Jak s lidmi o Burze mluvíme, těch možností vzájemné pomoci je celá řada. Podstatné je, že při všech těchto aktivitách vznikne neocenitelná sociální vazba, prospěšná pro obě strany.


Jak by podle vás měla ideálně nová, sympatická „Burza“ v českém prostředí fungovat?

Hezké prostředí, kam by lidé rádi přišli, dobře se tu cítili a našli, co hledají – kontakt, společnost, možnost být užitečný, být něčeho součástí, ale i něco nového se naučit, dozvědět, těšit se na nová setkání a nové dny.


Kde najdou zájemci o nový projekt informace, případně kde se mohou hlásit?

Veškeré informace a kontakty lze najít na našem webu www.veselysenior.cz.

 

Tipy & akce

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama