Tragický příběh na plátně
Jde o příběh plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit tragédii. Natáčení filmu by režisérky Alice Nellis by mělo probíhat ve fázích do konce roku, premiéra je plánována na 10. června 2011.
První singl k hudebnímu projektu Lidice je hotov
Přípravy na natáčení nového filmu Alice Nellis LIDICE vrcholí, po vleklých problémech se zafinancováním by první klapka měla padnout v polovině července. Již nyní je však hotov první ze singlů tvořících souběžný hudební projekt k filmovým Lidicím. Je jím skladba s názvem „15“ od Jamese Harriese, britského písničkáře, který už více než deset let žije a tvoří v Praze (nicméně koncertuje a vydává alba po celém světě).
Tato anglicky zpívaná píseň byla záměrně uveřejněna jako první – má poukázat na fakt, že tragédie Lidic byla a je vnímána v mezinárodním kontextu.
Osobní tragédie
„Ačkoliv nejsem z České republiky, o Lidicích jsem slyšel ještě dříve, než jsem byl osloven, abych složil píseň na podporu filmu,“ říká James Harries. „Příběh Lidic je v Británii poměrně známý, dokonce jeden z prvních filmů, které kdy vznikly o Lidicích, byl natočen Brity. Když jsem měl složit píseň inspirovanou Lidicemi, měl jsem pochybnosti. Necítil jsem se oprávněn toto téma zpracovat. Přestože tuto historickou událost znám, chtěl jsem se za každou cenu vyhnout očividným odkazům na ni. Nakonec jsem se rozhodl zachytit tu atmosféru, kdy se naprosto nevinný patnáctiletý chlapec jednoho rána probudí a netuší, co se děje... podat národní tragedii skrz tragédii osobní.”
Lehce nostalgická pocitová píseň vypráví o chlapci, kterému je čerstvých patnáct a prožívá první okouzlení ženami a dívkami. V druhém plánu poukazuje na to, že při vyhlazení Lidic byl právě tento věk hranicí dospělosti, po jejímž překročení mohli být chlapci „jako muži“ zastřeleni. Klip k písni je sestřihem archivních záběrů pořízených kdysi kinoamatéry - ztracené záběry ze soukromí neznámých lidí dodávají písni místy až mrazivou autenticitu.
Celý hudební projekt vznikl z touhy producenta filmu Adama Dvořáka a hudebního producenta Miroslava Chyšky zpřístupnit lidické téma, očistit jej od nánosu dějepisné propagandy minulého režimu a v neposlední řadě získat podporu výrazných hudebních osobností, kteří složením písně pomohou filmovému projektu k realizaci.
Dvořák oslovil různé interprety napříč hudebními žánry - například Čechomor, Jarka Nohavicu, Dana Bártu, Jana Budaře či Janu Lotu, přičemž poslední dva jmenovaní již mají singly hotové a brzy budou představeny publiku.