Rady nad zlato
Nápadů a návodů, jak si usnadnit život, zkrášlit jej či „jen“ zprovoznit odpad nebo vrátit oděv do původního stavu, není nikdy dost. Proto vám přinášíme dobré rady – které většinou pocházejí přímo od vás. A pokud mezi nimi nenacházíte tu, která se vám osvědčila, pomozte dalším čtenářům a zašlete nám ji na emailovou adresu tipy@padesatpetplus.cz
Pro zdraví a krásu
- Nehty vám poděkují, když je občas na 15 minut namočíte do teplého olivového oleje. Pokud se vám nehezky štěpí, zkuste smíchat kávovou lžičku žloutku, medu a olivového oleje, tuto kaši vmasírovat do nehtů i okolí a nechat působit nejlépe přes celou noc.
- Rozšířené cévy v obličeji dokáží potrápit zejména na podzim a v zimě. Jak na ně? Uvařte dvě lžičky přesličky v asi 2dcl vody, nechte patnáct minut odstát, přeceďte a pijte třikrát denně po půl sklence. (tento odvar můžete použít i jako obklad na postižená místa…)
- Puchýř z nových bot vám brání si je nazout? Pokud rozhnětete v mléku s bramborovou moučkou chlebovou střídku, přiložíte to na noc jako obklad, ráno by mohlo být po starostech…
Pro kutily a kutilky
- Pro začátečníky nebo také ženy máme radu pro zatlučení i toho nejmenšího hřebíku. Kromě zmíněného hřebíku budete potřebovat, pochopitelně, kladívko, a překvapivě hřeben. Protože hřebíček umístíte mezi zuby hřebínku – a tlučete a tlučete. Zaručeně s úspěchem a bez zranění.
- Rozbila se sklenička a nevíte jak bez krveprolití sesbírat drobounké střepy? Za pomoci navlhčené vaty!
Pro úklidovou četu
- K vyčištění rámu od obrazu poslouží dobře ušlehaný sníh z vaječního bílků, který po rámu pečlivě rozetřete a pak vyleštěte vlněným hadříkem.
- Kachlíky v koupelnách neomývejte vodou se saponátem – zmatněly by. Lepší je namočit zmačkané noviny (mohou být staršího data…) do vody s mletou křídou – asi dvě lžičky křídy na půl litru vody.
- Ocet má při úklidu cenu zlata – dopřejme ho čas od času umývadlům, vanám, míse, atd. A také hadříku či houbičce na nádobí – nechme je přes noc plavat v octové lázni. To bude desinfekce!
- Kartáče a hřebeny si zaslouží také jednou za čas relax a očistu: ponechte je přes noc v umývadle s vodou a pracím práškem. Ráno je stačí „učísnout“, neboli odstranit zbytky vlasů, nechat uschnout a vaše hříva vám posléze poděkuje.
- Odpad u umyvadla či vany už notně potřebuje pročistit? Stačí nasypat do příslušných otvorů prášek do pečiva, zalít octem, nechat chvíli působit a pak propláchnout horkou vodou.
Pro likvidaci skvrn
- Boty v zimě trpí! Nikoli chladem, ale solí… Bílá místa na obuvi nevyzývají k objevení, nýbrž k odstranění. Jak? Potřete je desetiprocentním octem!
- Kožich chrání, ale chráněn není – a tak se i na něm může objevit „místní znečištění“. Pomoc je jednoduchá – stačí jej přetřít měkkou kresličskou gumou.
- Tmavé kožené rukavice očistíme mletým dřevěným uhlím – ale jen zvnějšku!
- Světlé kožené rukavice „si pochutnají“ na kaši z magnézia a benzínu.
- Na skvrny od červeného vína jste už možná vyzkoušeli leccos. Ale možná nevíte, že:
A: poskvrněné místo je dobré namočit do horkého či kyselého mléka a posléze, po delší době, vyprat.
B: skvrny potřete vepřovým sádlem a po delší době vyperte
C: skvrny překryjte navlhčeným chlebem a vyperte v teplé vodě
D: pokapejte je bílým vínem, přetřete vodkou a vyperte. - Skvrny od vína bílého jsou méně dramatické – zasažené místo stačí navlhčit vodou a přetřít lihem – nejlépe teplým. Pokud nepomáhá, zkuste objevit někde po ruce jednoprocentní roztok kyseliny šťavelové…
- Čokoládové skvrny zmizí po zásahu se směsí lžičky teplé vody a půl lžičky glycerinu.
Výsledek je nutné jistit následně ještě vodou a mýdlem. - Čaj zanechává stopy na vlastních zubech, protézách i oblečení. Z oděvu se ho pokuste dostat rychlým zásahem horkou vodou, nebo použijte peroxid vodíků s pár kapkami čpavku.
- Čerstvé skvrny z černé kávy porazí horká voda. Pak už jen líh (na vlněné tkaniny) nebo líh a glycerin (na hedvábí). Zvítězit nad černou skvrnou by mohl i roztok vody a čpavku v poměru lžička čpavku na půl sklenici vody.
- Mastné skvrny jsou také záludné. Zabírá na ně prášek do pečiva, ale ne, nepřidáme mouku, vejce a ani nešleháme elektrickým šlehačem. Naopak - jakmile se tuk dostane tam, kam nemá, posypeme zasažené místo práškem do pečiva a necháme 15 minut působit