Není nad pohyb
Jaro se blíží a s ním i mnohem větší možnosti pro sporto a pohybové aktivity. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů na rozhýbání. Třeba správná chůze je lék na všechno. Ideální je chodit každý den aspoň půl hodiny. A nenechte se odradit ani nepříznivým počasím.
Nejlepší je chodit!
Možná máte za to, že chůze není žádná sportovní aktivita. Jenže právě pravidelná a dostatečně dlouhá chůze dokáže udržet vaše tělo v pohodě. Navíc je to přirozený pohyb, který není náročný na techniku ani fyzičku. Stačí si jen obout pohodlné a pevné boty a vyrazit do terénu. Ideální je chodit každý den aspoň půl hodiny. Nenechte se odradit ani nepříznivým počasím, vás přece pár kapek deště nebo vloček sněhu od procházky neodradí. JAK správně chodit? Základem je pohyb plosky nohy z paty na špičku při dokroku a správné přenášení váhy z jedné nohy na druhou. Důležité je také držet kotník i koleno v ose tak, aby se ani jeden kloub nevychyloval ven nebo dovnitř. Celá horní polovina těla i paže provádějí rotační pohyb opačně oproti nohám. K čemu je DOBRÁ? Pomáhá ke správnému držení těla, udržení základní fyzické kondice všech svalů, stimuluje vnitřní orgány (srdce, plíce), zaručeně vám zlepší náladu a rozproudí krev v žilách. CHŮZE seveřanů. Norské neboli severské chůzi nordic walking fandí čím dál víc lidé. Když přišla do redakce s hůlkami kolegyně Marcela, napadlo mě, že jsem ji nikdy neviděla spokojenější. Abyste vyzkoušela tento druh chůze, nemusíte být atletický přeborník. Odborníci ji doporučují pro všechny věkové kategorie bez rozdílu fyzické zdatnosti. Při správné technice zapojíte 90 % svalstva a oproti normální chůzi mnohem víc šetříte klouby. Pokud na nordic walking vyrazíte do hor, čerstvý vzduch vám navíc povzbudí tvorbu červených krvinek. JAK chodit s hůlkami? Důležitá je správná výška holí (při nákupu si nechte poradit). Levá ruka jde dopředu s pravou nohou a naopak. Přední hůlku držte nataženou, ale jen do úrovně pupíku, a druhou držte co nejvíc vzadu. Při zapření o hůl sevřete dlaň. Při kmitu dozadu ji na chvilku otevřete, hůl by měla držet pouze na poutku. K čemu je nordic walking DOBRÝ? Zapojuje svalstvo celého těla a tím se zlepšuje práce kardiovaskulárního systému. Při chůzi se díky hůlkám odlehčují klouby. Spotřebujete při ní spoustu energie, takže pokud se potřebujete zbavit pár kil a trápí vás bolesti kloubů, je nordic walking ideální sport.
Plavání
Pokud patříte mezi ty, které trápí bolesti zad a kloubů, zkuste plavání. To je totiž naprostý balzám na namožený pohybový aparát. Plavat můžou i lidé s velkou nadváhou a pacienti s nemocným kardiovaskulárním systémem i tělesně postižení. Je to uvolňující pohyb, který komplexně zatěžuje celé tělo a zlepšuje fyzičku. JAK správně plavat? nedržte hlavu křečovitě nad vodou, jinak vás bude bolet krční páteř, a nezapomínejte na správné dýchání. Ideální je kombinovat prsa, která vám dají zabrat, a znak, při němž si protáhnete páteř. Není ostuda přihlásit se do kurzů plavání pro dospělé, kde vám poradí, jak se vyhnout zbytečným chybám. K čemu je plavání DOBRÉ? Ulevíte namáhaným kloubům a páteři, zlepšíte funkci kardiovaskulárního systému a posílíte dýchací svaly. Po hodině v bazénu si budete připadat jako znovuzrozená.
Pohyb na míči je skvělý!
Velké nafukovací míče jsou skvělá investice. Stojí jen pár korun, ale cvičení na nich je zábavné a efektivní. Cvičit můžete vleže, vsedě i ve stoje a procvičit si tak můžete úplně celé tělo. JAK správně cvičit? Můžete se inspirovat mnoha knihami, ale ideální je dojít si na pár hodin kurzu, kde vám vytvoří sestavu šitou na míru vašim potřebám a možnostem. Při cvičení doma je důležité udělat si kolem sebe dostatek místa. Vzhledem k tomu, že jde o pohyb náročný na rovnováhu a koordinaci, buďte při cvičení opatrná. K čemu je DOBRÝ? Tvaruje postavu, zlepšuje držení těla a posiluje kardiovaskulární systém. Touto poměrně jednoduchou metodou omezíte bolesti zad, posílíte ochablé svalstvo a uvolníte kloubní blokády, zejména pánve a páteře. TIP: Ideální je koupit balon o průměru 65 cm. tato velikost odpovídá výšce postavy 160 - 180 cm, obvod míče má po nafouknutí měřit 204 cm.
Další vhodné aktivity:
Zdravé běžkování – skvělá aerobní pohybová aktivita, která šetří klouby. Nedochází při ní k nárazům, ale pohyb využívá skluzu. Posiluje dýchací svaly, srdce a cévy.
Správné posilování – pravidelné návštěvy posilovny zvyšují podíl svalové hmoty. Zlepšíte držení těla a vytvarujete postavu.
Pomalý jogging – vytrvalý, ale nepříliš rychlý běh mírné až střední intenzity má příznivý vliv na srdce a cévy, ale pozor na zatížení kloubů.
Rehabilitační pilates – posilovací a zároveň strečinkové cvičení zmírňuje projevy stresu, protahuje svalstvo a zlepšuje držení těla.
Svižný ping-pong – tento sport vám rozproudí krev v žilách, zlepší postřeh a posílí nejen svaly nohou.
Na motivy Mirky Vošické, http://www.trener-fitness.cz/