Velikost textu: AAA

Reklama

Šeherezádou v každém věku

18.11.2009

Odchod do důchodu nemusí znamenat jen konec aktivity, zbytečně volný čas a fixaci na vnoučata. Pokud ho správně uchopíte, může se stát i úžasným časem nových začátků. Pro radost, fyzickou a psychickou kondici je ideální například „orientální tanec“. Má v sobě tajemství, je sexy a krásnou Šeherezádou můžete být v každém věku.

Prvotní impulz vznikl v pražském Centru tance. Mladou lektorku orientálních tanců Evanu tehdy napadlo, že zkusí v rámci výukových kurzů nabídnout i lekci orientálních tanců seniorům. Stále má totiž pocit, že i ve starších ženách je krása, jemnost a zvláštní něha, jakou právě orientální tance vyžadují. Jistá si nebyla pouze v jediné věci. Neměla představu o tom, jestli někdo ze starších žen bude mít o novinku zájem. „Vycházela jsem z faktu, že v každé fázi života si žena zaslouží tanec, respekt a úctu,“ vysvětluje Evana. „A konkrétně orientální tanec pro seniorky u nás moc rozšířený není. V počátcích jsem si proto nebyla úplně jistá tím, co mohu očekávat. A výsledek? Jakékoli mé očekávání vysoce předčil! Naše dámy se krásně oblečou, usmívají se, tančí. Většinou nevynechají jedinou lekci. Těší se na sebe, na hudbu, pohyb. Hodina tance je pro ně vytržení z všedního týdne, přenese je do jiného světa. Načerpají u nás energii. A vy přímo vidíte, jak si ji se svou životní zkušeností dokážou nádherně užít!“
Evě (63 let) zemřel před několika lety manžel. Nedokázala se se svou ztrátou vyrovnat. Seděla zavřená doma mezi čtyřmi stěnami, plakala, měla pocit, že svůj styl života při nejlepší vůli nedokáže změnit. Dnes se usmívá, tančí a kolem boků má uvázaný modrý šátek s korálky. „Mám pocit, že díky orientálnímu tanci zase žiju,“ vysvětluje. „Dcera, která se mu sama věnuje, jednou přišla a povídá: ‚Tak dost, mami, nebudeš jen sedět doma a brečet! Přihlásila jsem tě na kurz, půjdeš pěkně mezi důchodce tančit!‘ Myslela jsem si, že se zbláznila. Vůbec jsem netušila, co si mám pod pojmem orientální tanec představit. Nakonec mě právě jeho lekce znovu postavily na nohy. A je to perfektní! Shodila jsem dvanáct kilo, zpevnila si bříško, přestala mě bolet kolena i v kříži. Navíc se tu vytvořila bezvadná parta. V pauze si máme stále o čem povídat, smějeme se. Všechno dohromady je to blahodárný mix, který s člověkem dělá divy. Vážně, mám pocit, že znovu žiju!“

Cítíme se mladě

To je zřejmě na sympatických Šeherezádách vůbec nejpodstatnější. Ochota se vymezit, najít si čas pro sebe samu, být stále aktivní, umět si v každé fázi života pohrát se svým ženským půvabem. Manželé většinou reagovali na jejich nápad pobaveně, ale Lenka (61 let) přiznává, že když doma svému muži zatančila jednou večer v závoji, bylo po ironii. Jen oněměle zíral! „A to jsem přišla před třemi lety, v době, kdy mě bolela záda,“ směje se Lenka. „Náhodou jsem někde četla inzerát, nabízející kurzy orientálních tanců. Stálo v něm, že tanec formuje postavu, navíc může člověka zbavit i bolestí zad. Přihlásila jsem se a od té doby chodím. Nejprve jsem se šla podívat, jak tanec vlastně vypadá. A byla jsem nadšená, ten zvláštní pohyb mě úplně fascinoval. Nejprve jsem tančila v legínách a triku, pořád jsem ale měla pocit, že mi něco schází. Pojednou totiž orientálnímu tanci doslova propadnete. Začala jsem si kupovat šátky s korálky, různé sukýnky, protože člověk to všechno kolem sebe bere jako senzační hru! Děláte orientální tanec? Tak chcete vypadat jako orientální tanečnice! Jste senior? Tančíte tedy se seniory! Podstatné přece je, že se všechny cítíme mladě.“
Také Daniele (61 let) prospěl orientální tanec především po zdravotní stránce. „Celý život jsem měla sedavé zaměstnání,“ říká. „A paradoxně až v důchodu jsem se díky tanci krásně rozhýbala! Je to fascinující pohyb. Stačí vám zhruba deset lekcí a dokážete do něho zvolna proniknout tak, abyste si jej vychutnali. Není problém ovládat boky, daleko obtížnější je ovládat ramena a další části těla. A potom přijde vaše chvíle! Uvolníte se, s muzikou se začnete mazlit, vlastní pohyb si dokonale vychutnáte!“
S orientálním tancem se pojí i móda. A tak pro sebe tvoří orientální modely, šijí, dolaďují, shánějí originální šátky, mají představu o adresách většiny indických obchodů v Praze. Chtějí být při tanci v každém ohledu orientální! „Orientální tanec ale pro ně dávno není jen technika nebo extravagance oblečení,“ usmívá se lektorka Evana. „Cítíte, že se díky němu pojednou dovedou více obrátit do svého nitra. Prožijí si ladný pohyb, uvědomí si své tělo, svou vnitřní krásu. Začnou si samy sebe více vážit. Uvědomí si pojednou, jak jsou ony samy důležité!“
Pro energickou Věru (59 let) je orientální tanec jednou z mnoha aktivit. Věnuje se turistice, pravidelně chodí plavat, studuje Univerzitu třetího věku. „Ráda bych všem lidem v našem věku vzkázala, ať nesedí doma,“ říká. „Je to báječný věk. Mohou dělat turistiku, sporty, zkoušet stále nové věci. Děti máme dospělé, na všechno nám zbývá spousta času! Jsme přece v důchodu, lidi, konečně můžeme začít bláznit!“

Co je vlastně orientální tanec?

Orientální tanec je jednou z nejstarších forem tance na světě. Původně byl tancem rodiček. Uvolňuje zablokovaná záda, posiluje zádové svaly. Pozitivně působí i na psychiku tanečnic.

Alena Štrobová

Volný čas

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama