Velikost textu: AAA

Reklama

 Pigmentové skvrny existují. Co s nimi?

Téměř každá žena je zná. S vyšším věkem se zpravidla jejich množství a rozsah zvyšují. Velmi často provázejí i těhotenství a období po porodu. Ano, mluvíme o problému, který trápí mnohé z vás. Mluvíme o pigmentových skvrnách.
Pigmentaci pozná 90% žen v každém věku

Zatímco u mladších žen nejčastěji vznikají pigmentové skvrny v souvislosti s těhotenstvím, porodem a užíváním hormonální antikoncepce, u žen vyššího věku se jedná o typické projevy stárnutí kůže, které se snoubí s následky působení ultrafialového záření. Udává se, že pigmentové skvrny trápí až 90% žen. Projevy jsou nezánětlivé a vznikají vždy v tzv. solární lokalizaci, tedy nejčastěji na obličeji, na čele, nose a bradě. Příčina není jednoznačně známá. Ačkoli v mnoha případech dochází často ke spontánní úpravě a pigmentace mizí samovolně, představují pigmentové skvrny pro řadu žen nemalý kosmetický problém. Je tedy na nás, dermatolozích, abychom se pokusili pomoci klientkám tento problém překonat.

Kyseliny i lasery

Ke zbělení postižených míst se používají speciální krémy, které obsahují např. ovocné AHA kyseliny, kyselinu azelainovou atd… Velkým pomocníkem jsou speciální ablační lasery. Finančně přijatelným a efektivním řešením je rovněž aplikace lékařského chemického peelingu s vysokými koncentracemi ovocných kyselin, které nám zvolna olupují povrchové vrstvy kůže. Zákrok je však třeba opakovat ve 2týdenních intervalech alespoň 4x. Vzhledem k citlivosti kůže se zákrok provádí na jaře, v zimě a na podzim, kdy kůže není namáhána intenzivním slunečním zářením. Bonusem je kromě zesvětlení pleti také zlepšení tonusu a pružnosti kůže, odstranění jemných vrásek, zmenšení pórů a snížení mastnoty pleti. Nejrychlejší léčebnou metodou je aplikace správného krycího, korekčního make-upu, který můžeme vybírat buď v lékárně, nebo s pomocí kosmetičky.

Ultrafialové záření jako viník

Stařecké pigmentace vznikají jako následek dlouhodobého opalování a díky expozici ultrafialového záření, a to nejen při pobytu venku, ale i v soláriích. Kromě obličeje bývají také na dorsech rukou a na pažích. Na stárnoucí kůži však často nacházíme také tzv. solární či aktinické keratózy. Kromě žlutohnědé, hnědé, či hnědošedé barvy se vyznačují zdrsnělým povrchem s nánosem jemných šupinek. Mohou svědit a obtěžovat jemným olupováním.
Dojde-li k jejich změně, krvácení, vytváření nehojících stroupků či růstu, je třeba vyhledat dermatologa k jejich odbornému posouzení. Odstraňují se chirurgicky, ale také lasery, tekutým dusíkem a jinými metodami. O správném postupu léčby u těchto zdrsnělých, nejčastěji hnědožlutých ložisek v oblasti čela a spánků, může rozhodnout pouze lékař specialista – dermatolog.
Oba projevy nežádoucích pigmentací mají společného spoluviníka – ultrafialové záření. Proto chceme-li se jejich vzniku vyhnout, zmírnit je, či pokud jsme již prodělali léčbu, je třeba trvale a to doživotně, používat krémy s UV filtrem, nevystavovat se umělému záření v soláriích a jemnou kůži obličeje chránit v horkém létě pokrývkou hlavy s kšiltem a brýlemi. Na odléčená ložiska je možno lokálně aplikovat vysoký UV filtr, který je součástí speciálních léčebných tyčinek připomínajících balzámy na rty. Vhodný je opět správně zvolený druh líčení a volba nejen pleťové, ale i dekorativní kosmetiky s UV filtry.

 

MUDr. Kateřina Macháčková

působí jako dermatolog v lázních Luhačovice a Ostrožská Nová Ves.
Její tip je jednoznačný. Ve zvládnutí pigmentových skvrn hraje klíčovou roli spolupráce dermatologa a kosmetičky. V boji proti pigmentaci pomáhá i důsledná ochrana proti vlivům ultrafialového záření. 



Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama