Velikost textu: AAA

Reklama

Endoprotéza – příjemná změna

18.11.2009

Endoprotéza kyčelního kloubu je dnes už běžným řešením problémů. Většina pacientů, které dlouhý čas před zákrokem sužovaly úporné bolesti, si jej pochvaluje. Tvrdí, že jejich život se po operaci pozitivně proměnil. Jsou pohybliví, bez bolesti, s novým elánem. Přesto náhrada kyčelního kloubu stále patří k nejnáročnějším operativním zákrokům.

Kloub a jeho změny

Zkuste si představit princip zdravého fungování kyčelního kloubu, který spojuje pánev a dolní končetinu. Ve zdravé kyčli zapadá kulovitá hlavice stehenní kosti do kloubní jamky kosti pánevní. Obě přitom chrání chrupavka, která umožňuje široký rozsah pohybu. Kloub je dále vystlán tzv. synoviální membránou. Produkuje tekutinu, která chrupavku vyživuje a mírní zároveň tření kloubních ploch. Celý kloub uzavírá kloubní pouzdro. Co se ale stane v momentě, kdy kloub začíná bolet? Bolesti se stupňují, chůze je stále obtížnější a v relativně krátkém čase se život mění v peklo? Znamená to, že ve vašem kyčelním kloubu dochází k některým nežádoucím změnám. Nastat mohou z nejrůznějších příčin. K nejčastějším patří degenerativní onemocnění (artróza, konkrétně u kyčelního kloubu koxartróza), dále potom zánětlivé onemocnění (artritida), destrukce kloubu v důsledku úrazu nebo nádorového onemocnění. Lékař vám po jistém čase zřejmě doporučí operativní náhradu hlavice stehenní kosti a kloubní jamky – tzv. endoprotézu. Pozitivní zpráva pro pacienty je, že oblast endoprotetiky je sféra medicíny, která v poslední době zaznamenala vůbec nejvýraznější pokrok. A druhů onemocnění, které je endoprotéza schopna vyřešit, neustále přibývá.

Varovné příznaky

MUDr. Daniel Rybka je primářem Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK Fakultní nemocnice v Motole. Se svou zkušeností ví, že mnoho z jeho pacientů diagnóza překvapí, protože právě v kyčli bolest často nepociťují. „Klinické indikace jsou opravdu různé,“ vysvětluje MUDr. Rybka. „Bolest může prostupovat do hýždě, horní části stehna, kolena. Velice často ji pacienti vnímají v třísle. Zprvu se bolest objevuje při pohybové aktivitě nebo zátěži. V pokročilejším stadiu už neustupuje ani v klidových polohách. Jasnou indikací k operaci jsou potom pro nás, lékaře, noční bolesti a znemožnění pohybu. V ten moment je už operace nutná. Jinak hrozí deformita kloubu, která budoucí operaci značně komplikuje. Samostatnou kapitolou jsou úrazy nebo nádorová onemocnění, kdy bolest nemusí být zdaleka tak palčivá, ale přesto je rychlá operace nutná.“

Náhrada kyčelního kloubu je dnes již běžnou operací. Stále se však jedná o invazivní nevratný zásah, včetně rizika řady komplikací. Lékaři se proto snaží volit alespoň zpočátku méně náročný způsob léčby. U silnějších pacientů například zásadní snížení tělesné hmotnosti, které odlehčí tlaku na kyčle. Doporučuje se také omezení dlouhodobé fyzické zátěže a nošení těžkých břemen. Pomoci může i cílená rehabilitace a cvičení, které udržují pevnost a aktivitu svalové hmoty, případně léky.

Cena versus kvalita

Na trhu dnes existuje mnoho stovek typů kyčelních endoprotéz od českých i zahraničních výrobců. Jejich ceny se radikálně liší. Opět je ale třeba spoléhat ve výběru vhodné kyčelní náhrady na názor lékaře. „Endoprotézy se liší i malými detaily,“ vysvětluje primář. Rybka. „Každý člověk je jinak stavěný, má odlišnou diagnostiku onemocnění, jiné věkové i celkové zdravotní předpoklady. Výběr správného postupu i výrobku tudíž předurčuje mnoho faktorů. Mohu zmínit nejjednodušší příklad: Syn by rád zajistil své mamince endoprotézu maximálních kvalit. Na základě dostupných informací preferuje nejnovější necementový typ za několik desítek tisíc korun. Pro starou paní s řídkými kostmi je to ale nejméně vhodná varianta. Z medicínského hlediska dokonce úplný nesmysl! Souhlasím proto s tím, aby se pacient zajímal o průběh zákroku, předoperační přípravu i pooperační fázi léčení, které je časově i fyzicky poměrně náročné. Měl by zvážit pro a proti konzervativní i operativní léčby, včetně možných rizik. Výběr typu samotné endoprotézy bych ale už rozhodně nechal na uvážení zkušenému ortopedovi.“

 

Iva Ježková

 

 

Zdraví

citát dne:

Převádějte velké problémy na menší a menší, a ony nakonec přestanou existovat!

Čínské přísloví

Reklama